Džinovska ptica ubica imala je 156 kg i jela je sve što se kreće: Završila kao plen još većeg predatora

Vreme čitanja: oko 2 min.

Naučnici ispitali batačnu kost pripadnika vrste Phorusrhacids otkrivenu u pustinji

Prikaz jedne od ptica ubica sa sabljozubim tigrovima... Foto: Shutterstock / Esteban De Armas

Fosil „ptice ubice“ otkrivene u pustinji Tatakoa u Kolumbiji verovatno je ostatak najvećeg do sada poznatog predstavnika inače džinovske vrste, a ovaj ogromni predator završio je kao plen još veće zveri. To pokazuje istraživanje naučnika objavljeno u Papers in Paleontology, saopštio je Medicinski fakultet Univerziteta Džon Hopkins.

- Veličina kosti noge pokazuje da je ova ptica ubica najveći poznati pripadnik vrste koji je do sada pronađen. U proseku je od 5% do 20% veća od drugih poznatih pripadnika vrste Phorusrhacids – rekla je dr Šivon Kuk, vanredna profesorka funkcionalne anatomije i evolucije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Džon Hopkins i autorka studije.

Dosad otkriveni fosili ptica ubica bili su visoki od 1 do 3 metra, a ovaj fosil je najveći. Imajući u vidu postojeće podatke i procenjenu veličinu, primerak iz pustinje je imao oko 156 kilograma, navodi se u studiji.

- Ptice ubice živele su na zemlji i imale su udove adaptirane za trčanje. Takođe, uglavnom su jele druge životinje – rekla je dr Kuk.

Kost je pronašao Cezar Avgusto Pedomo, kustos Muzeja La Tormenta, pre skoro 20 godina, ali do 2023. nije bila prepoznata kao kost ptice ubice. Kada su u januaru 2024. istraživači napravili trodimenzionalni virtuelni model primerka koristeći prenosni skener Univerziteta Džon Hopkins, to im je omogućilo da dalje analiziraju fosilne ostatke.

U pitanju je leva batačna kost ili tibiotarsus i veruje se da je stara oko 12 miliona godina. Kost ima delove jedinstvene za Phorusrhacide, a na njoj postoje i tragovi ugriza izumrle vrste kajmana – Purussaurusa – vrste za koju se veruje da je bila duga oko 10 metara, dodala je dr Kuk.

- Verujemo da je ptica ubica završila život od posledica tih rana imajući u vidu veličinu ovog krokodila – dodala je ona.

Većina ptica ubica do sada je pronađena u južnom delu Južne Amerike, uglavnom u Urugvaju i Argentini.

Otkriće fosila ukazuje da su ove ptice ubice bile važan deo predatora u regionu. Tatakoa je danas pustinja, ali je u to vreme bila puna reka, a uz ptice ubice tu su živeli primati, pravi kopitari, džinovskih lenjivaca i oklopnih gliptodonta veličine kola.

(Telegraf Nauka/Hopkins Medicine)