
Trag zuba otkrio kako je završila džinovska ptica ubica: Napalo je još veće čudovište
Fosilizovan trag zuba pokazao je da je pre oko 12 miliona godina odigrala velika borba između džinovske ptice ubice i još većeg krokodila.
Phorusrhacids, poznatije kao ptice ubice, bile su opasni predatori drevnog ekosistema Južne Amerike. Iako ovi mesožderi nisu mogli da lete i bilo je malo životinja koji su morali da se plaše na kopnu, ali nisu bili baš sigurni blizu vode, navodi se u studiji objavljenoj u žurnalu Biology Letters.
Istraživači su analizirali trag zuba na kosti noge jedne od najvećih ptica ubica koja je ikada otkrivena, a za koju se procenjuje da je bila visoka 2,7 metara, piše LiveScience. Tim je zaključio da je za te tragove verovatno odgovoran kajman dugačak 4,7 metara.
- Otkrili smo da su ptice ubice mogle biti plen, kao i da čak i status predatora na vrhu lanca ishrane nije bez rizika – rekao je za LiveScience Andres Link, paleontolog i biolog sa Univerziteta Anda u Kolumbiji.
Studija ne isključuje mogućnost da je ptica ubica jednostavno uginula u blizini vode i da ju je kajman potom pojeo, što bi to činilo slučajem lešinarenja, a ne lova.
Inače, kako je Telegraf Nauka tada pisao, tim naučnika još prošle godine objavio je studiju o fosilu ove ptice ubice. Tada su naveli da veruju da je pticu ubio neki krokodil, ali još nisu uradili detaljnu analizu 4 traga zuba na kosti.
Za novu studiju, istraživači su procenili trag ujeda praveći detaljne 3D snimke fosila. Tragovi na kosti nisu pokazivali znake zarastanja, dok su veličina i oblik tragova, prema studiji, bili u skladu sa onima koje bi ostavio kajman dugačak od 4,6 do 4,8 metara.
Tim je postavio hipotezu da iza ujeda stoji najveća drevna vrsta kajmana iz La Vente, Purussaurus neivensis. Međutim, odgovorna jedinka nije bila potpuno odrasla. Link je za LiveScience rekao da je P. neivensis mogao da naraste do oko 10 metara (33 fita) u dužinu. „Bila je to masivna životinja!“, rekao je on.
(Telegraf Nauka/LiveScience)
Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.