
Džinovsku pticu iz pakla ubijao je drugi, još moćniji predator!
Otisci zuba nađenih na butnoj kosti velikog pticolikog reptila poznatog kao teror-ptica, koji je živeo pre 13 miliona godina, ukazuju na to da je još veći i strašniji predator možda ubio ovu životinju, kažu naučnici, prenosi BBC.
Teror-ptice su bile vrhunski predatori - mogle su biti više od čoveka i imale su snažne noge i kukasti kljun sposoban da kida meso.
Paleontolozi iz Kolumbije su uporedili tragove zuba na fosilizovanoj butnoj kosti jedne od ovih strašnih ptica sa tragovima zuba džinovskog kajmana, reptila nalik krokodilu. 3D digitalni skenovi ugriza omogućili su naučnicima da rekonstruišu ono što veruju da je bila "bitka do smrti" iz koje teror-ptica nije izašla živa.
Nova studija, objavljena u časopisu Biology Letters, uporedila je veličinu i oblik ugriza sa lobanjama i zubima krokodilolikih predatora iz muzejskih zbirki. Naučnici tvrde da je reč o retkom dokazu interakcije između dva izumrla vrhunska predatora tog vremena.
Butna kost koju su proučavali pronađena je pre više od 15 godina u kolumbijskoj pustinji Tatakoa. U vreme kada je ptica živela u močvarama tog područja pre 13 miliona godina, bila je visoka oko 2,5 metra i koristila je svoje noge i kljun da uhvati i raskomada plen.
Ono što naučnici nisu mogli sa sigurnošću da utvrde jeste da li je ova nesrećna ptica terora ubijena u napadu ili je kajman došao do njenog tela nakon smrti.
"Na kosti nema tragova zarastanja ugriza", objasnio je glavni istraživač Andres Link sa Univerziteta Los Andes u Bogoti, Kolumbija.
"Dakle, ako već nije bila mrtva, umrla je u napadu. To je bio poslednji dan te ptice na ovoj planeti " a zatim je deo njene butne kosti pronađen 13 miliona godina kasnije."
Pustinja Tatakoa obiluje fosilima iz epohe poznate kao srednji miocen.
U to vreme, to je bila vlažna močvara u kojoj su rečni sedimenti zarobljavali i fosilizovali kosti uginulih životinja, što je dovelo do očuvanih ostataka koje danas pronalazimo.
Konkretna kost pronađena je pre otprilike 15 godina, a otkrio ju je lokalni sakupljač fosila, Sezar Augusto Perdomo.
Kolumbijski naučnici su blisko sarađivali sa Perdomom, proučavajući i katalogizujući fosile koje je prikupio u svom muzeju. Upravo dok su radili u muzeju, naučnici su shvatili da ovaj fosil veličine pesnice potiče od teror-ptice.
To je bilo uzbudljivo otkriće - fosili teror-ptica su veoma retki. Ali dr Link i njegove kolege su bili još više fascinirani tragovima proboja u kosti, koji su očigledno poticali od zuba drugog moćnog predatora.
Nova analiza tih tragova otkrila je da se oni najviše podudaraju sa izumrlom vrstom kajmana zvanom Purussaurus neivensis, krokodilom koji je mogao da naraste do pet metara dužine.
Naučnici veruju da je ova životinja vrebala plen sa ivice vode, slično kao što to danas rade krokodili i kajmani.
"Zamišljam da je čekao da se plen približi", rekao je dr Link.
Ako je ovo zaista bila borba između dva vrhunska predatora, dr Link kaže da to pruža uvid u drevni ekosistem. Pokazuje da su čak i zastrašujuće teror-ptice bile mnogo ranjivije pred predatorima nego što se ranije mislilo.
"Svaki deo tela pomaže nam da razumemo mnogo toga o životu na planeti u prošlosti", rekao je dr Link za BBC News.
"To me zaista fascinira - kako jedna mala kost može da dopuni celu priču."
(Telegraf Nauka/BBC)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.