„Ostaće bez energije, ali...“: Pitali smo veštačku inteligenciju do kada će trajati misija Vojadžer

A. I.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: NASA/AP/Tanjug

Letelice Vojadžer 1 i Vojadžer 2 više od 47 godina putuju kroz svemir. Ove sonde, inače najdalji predmeti napravljeni ljudskom rukom, prevazišli su sva očekivanja, ali se poslednjih godina sve češće kvare i postavlja se pitanje da li će i dalje biti funkcionalne kada se 2027. bude obeležavalo pola veka od lansiranja i jedne neverovatne i inspirativne misije.

Dok neki naučnici smatraju da su one na „neprijateljskoj teritoriji“ i da u međuzvezdanom prostoru „neprestano izbegavaju metke“, ima onih koji se nadaju da će sonde nastaviti da lete i šalju podatke i u sledećoj deceniji. Pitali smo i veštačku inteligenciju do kada će trajati misija Vojadžer, a odgovori su se razlikovali u zavisnosti od toga koji LLM je odgovarao na pitanje. Dok su odgovori o tome kad bi sonde mogle ostati bez energije slični, odgovori na to koliko još dugo mogu putovati kroz svemir nakon toga mnogo su se razlikovali.

- Očekuje se da će se misija Vojadžer završiti do oko 2030, kada bude istrošena energija radioizotopnih termoelektričnih generatora. Međutim, same sonde će nastaviti da se kreću kroz svemir potencijalno i milijardama godina – naveo je Gemini i dodao:

- Važno je naglasiti da sonde Vojadžer nisu dizajnirane da traju večno. Kako se njihova energija bude trošila, tako će postepeno da gase jedan po jedan deo, dok ne postanu neme. Čak i nakon toga, nastaviće da putuju kroz svemir noseći Zlatnu ploču sa zvukovima i slikama Zemlje i porukama vanzemaljskim civilizacijama koje ih možda nađu.

ChatGPT je naveo da je misija Vojadžer, koja uključuje letelice Vojadžer 1 i Vojadžer 2, u toku i da one nastavljaju kretanje kroz svemir.

- Vojadžer 1 je lansiran 5. septembra 1977. i putuje kroz svemir više od 47 godina. Za sada, to je najdalji predmet napravljen ljudskom rukom, daleko je od uticaja Sunčeve gravitacije (napustio je solarni sistem). Vojadžer 2 je lansiran 20. avgusta 1977. i takođe je star više od 46 godina. Na drugačijoj putanji je, ali prati slične prekretnice kao Vojadžer 1 – naveo je ChatGPT i dodao:

- Misija nije definisana određenim krajem, već više sposobnošću da nastavi da funkcioniše. Najznačajniji faktor koji će eventualno ograničiti misiju je gubitak energije u svemirskim letelicama. Oba Vojadžera koriste radioizotponi termoelektrični generator, a on slabi tokom vremena. Očekuje se da Vojadžer 1 izgubi toliko energije da instrumenti više neće moći da rade i komuniciraju sa Zemljom između 2030. i 2035. Vojadžer će verovatno trajati nekoliko godina duže jer ima malo bolji menadžment energije.

I ovaj LLM naglašava da bi u teoriji letelice mogle da nastave da „lete kroz svemir milionima ili milijardama godina“, ako ih nešto direktno ne uništi.

- Trenutno se očekuje da Vojadžer 1 nastavi da šalje naučne podatke do bar 2025, a maksimalno očekivano trajanje operacija je do 2030. Svemirsku letelicu napaja radioizotopni termoelektrični generator, koji će možda dozvoliti sondi da šalje inženjerske podatke do otprilike 2036. Slično njoj, sonda Vojadžer 2 očekuje se da će biti operativna do oko 2034, nakon čega će lutati kroz svemir bez mogućnosti komunikacije – naveo je Perplexiti AI i dodao:

- Iako se očekuje da ostanu bez energije, očekuje se da će nastaviti da lutaju svemirom stotinama hiljada godina nakon zvaničnog kraja misije. Nose Zlatnu ploču sa informacijama o Zemlji i čovečanstvu koje su namenjene vanzemaljcima.

(Telegraf Nauka)