„Kraj je blizu“: Dve svemirske letelice na izmaku snage, da li će izdržati do pola veka od lansiranja
Inženjeri američke agencije NASA ponovo su uspešno uspostavili komunikaciju sa sondom Vojadžer 1, udaljenom od Zemlje neverovatnih 24,9 milijardi kilometara. Svemirska letelica, inače najdalji predmet napravljen ljudskom rukom, imala je problema sa napajanjem, pa se automatski prebacila na slanje poruka predajnikom isključenim od 1981. Problem je, ovog puta, brzo rešen, ali nova nevolja samo još jedan pokazatelj toga da se letelice Vojadžer 1 i Vojadžer 2, lansirane 1977, sve češće kvare i polako bliže kraju svog puta i svoje neverovatne misije.
- Sonde nisu dizajnirane da operišu na ovaj način i tim svakog dana uči nešto novo. Srećom, uspeli smo da se rešimo poslednji problem i naučimo neke nove stvari – rekao je za CNN Karim Badarudin, menadžer misije Vojadžer u Laboratoriji za mlazni pogon (JPL) pri NASA.
Ali ovo je samo jedan problem, a u poslednje dve, tri godine bilo ih je mnogo – nekoliko puta je prekidana komunikacija s letelicama, a Vojadžer 1 je mesecima slao potpuno nerazumljive podatke i bilo je potrebno mnogo rada i inovacija da se smisli način da sistem ponovo proradi.
Neprestano izbegavaju metke
Kako su naučnici već objašnjavali, sonde su sada na „neprijateljskoj teritoriji“ i u „međuzvezdanom prostoru neprestano izbegavaju metke“. Osim toga, nuklearne baterije koje napajaju ove sonde imaju sve manje i manje energije, a njihov maksimalni životni vek je 60 godina, piše Wired.
Sonda Vojadžer 2 lansirana je 20. avgusta 1977, a Vojadžer 1 nešto kasnije – 5. septembra 1977. Cilj misije bio je istraživanje udaljenog dela Sunčevog sistema i one su prikupile podatke o Jupiteru, Saturnu, Uranu i Neptunu, a onda su nastavile put ka međuzvezdanom prostoru. Vojadžer 1 je napustio Sunčev sistem 25. avgusta 2012, a 5. novembra 2019. to je učinio i Vojadžer 2.
Obe letelice napaja nuklearna baterija, a gube oko 4 vata energije godišnje. Zbog toga se već 5 godina povremeno isključuju delovim sondi, pa one šalju na Zemlju sve manje naučnih podataka.
- Znamo da oba Vojadžera ostaju bez energije već neko vreme. Ove godine to nas je nateralo da isključimo neke naučne instrumente na Vojadžeru 2. Ali ove sonde su opstale mnogo duže nego što je to bilo ko očekivao i izvanredno je da možemo da izvučemo još malo snage iz njih – dodao je Badarudin za CNN.
Svi problemi na koje se nailazi su samo pokazatelj da je budućnost neizvesnija nego što se mislilo i da je „kraj blizu“. Zbog toga su još prošle godine u kontroli misije rekli da je gubitak jedne ili obe letelice u skoroj budućnosti vrlo moguć, ali da se mnogi nadaju da će izdržati bar do 2027, kako bi se obeležilo pola veka od lansiranja.
Zlatna ploča i poruka na srpskom
Obe letelice nose kroz svemir takozvanu „zlatnu ploču“. Na njoj su snimci sa Zemlje, od zvukova životinja i muzike iz različitih epoha do poruka za vanzemaljce na 59 jezika. Jedan od tih jezika je i srpski, a poruka koju je izgovorio Milan Smiljanić glasi: „Želimo vam sve najlepše sa naše planete“.
(Telegraf Nauka)
Video: Prof. Niki Ašer: Tehnologija nije ni dobra ni loša, zavisi od toga kako je koristimo
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.