Hladna voda je neverovatan lek: Plivanje u njoj može promeniti vaše ćelije, autofagija se poboljšava
Ako ste ikada uskočili u hladnu vodu, poznat vam je trenutni šok koji prolazi kroz telo – udar na disanje, napetost mišića, ubrzano lupanje srca. Međutim, ono što se možda ne vidi odmah jeste kako ovakvo izlaganje hladnoći utiče na organizam na dubljem, ćelijskom nivou.
Nova studija istraživača sa Univerziteta u Otavi u Kanadi pokazuje da čak i kratkotrajan period svakodnevnog plivanja u hladnoj vodi – svega sedam dana – može pokrenuti niz korisnih bioloških promena unutar ćelija, piše Science alert.
U okviru istraživanja, desetorica zdravih mladih muškaraca svakog dana su provodili po sat vremena u hladnoj vodi temperature 14°C, ali u kontrolisanom laboratorijskom okruženju. Tokom eksperimenta, istraživači su im redovno uzimali uzorke krvi, kako bi pratili kako organizam reaguje na ćelijskom nivou. Cilj je bio da se utvrdi kako se menjaju biološki odgovori tela na stres izazvan hladnoćom.
Već nakon jedne nedelje, rezultati su pokazali jasne promene: poboljšana funkcija autofagije – procesa u kome ćelije recikliraju sopstveni otpad i oštećene komponente – kao i smanjenje znakova apoptoze, odnosno programirane smrti ćelija, i upalnih procesa.
- Bili smo iznenađeni koliko se brzo telo prilagodilo. Izlaganje hladnoći možda pomaže u prevenciji bolesti, pa čak i u usporavanju starenja na ćelijskom nivou. To je kao podešavanje finih mehanizama vašeg tela - izjavio je fiziolog Glen Keni, jedan od autora studije.
Šta je autofagija i zašto je važna?
Autofagija je od suštinskog značaja za zdravlje organizma. To je prirodni proces čišćenja na nivou ćelija, tokom kojeg se razgrađuju nepotrebni ili oštećeni ćelijski delovi, što omogućava regeneraciju i očuvanje zdrave funkcije ćelije. Ova “ćelijska reciklaža” igra ključnu ulogu u prevenciji raznih bolesti, uključujući neurodegenerativne poremećaje, infekcije i čak rak.
Studija je pokazala da se u prvih nekoliko dana izlaganja hladnoj vodi autofagija ponašala haotično – pojavili su se znaci disfunkcije u ovom procesu, kao i povećana stopa apoptoze. Međutim, kako je telo nastavilo svakodnevne hladne kupke, ti negativni odgovori su se smanjivali, a korisni mehanizmi su se pojačavali.
Jedna od najzanimljivijih činjenica iz studije jeste brzina adaptacije tela. Umesto da reaguje destruktivno na stres izazvan hladnoćom – kroz povećano uništavanje ćelija – telo se, već posle nekoliko dana, prilagodilo na oporavak i zaštitu ćelija. Drugim rečima, umesto da ubija ćelije pod stresom, organizam ih je počeo popravljati.
Ovo otkriće sugeriše da čak i kratak, ali dosledan period izlaganja hladnoći može imati dubok uticaj na biološke procese koji su povezani sa dugovečnošću i zdravljem. Upravo autofagija, kao jedan od ključnih mehanizama popravke ćelija, može igrati važnu ulogu u borbi protiv starenja i pojave bolesti.
- Naša otkrića pokazuju da ponovljeno izlaganje hladnoći značajno poboljšava funkciju autofagije – važnog zaštitnog mehanizma ćelija. To omogućava ćelijama da se bolje nose sa stresom i može imati značajne posledice po zdravlje i dugovečnost - rekao je Keni.
Iako su rezultati obećavajući, autori studije naglašavaju i neka važna ograničenja. Eksperiment je sproveden na maloj grupi – samo 10 osoba – i to isključivo mladih muškaraca. Da bi se potvrdili ovi nalazi i primenili na širu populaciju, uključujući i žene i starije osobe, neophodna su dodatna istraživanja i dodatno plivanje u hladnoj vodi.
Takođe, eksperiment je izveden u strogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima, što znači da su učesnici plivanje izvodili samo u hladnoj vodi, ali bez dodatnih faktora iz prirodnog okruženja, kao što su vetar, promene temperature, ili psihološki aspekti boravka u prirodi. A prethodne studije su pokazale da telo drugačije reaguje na hladan vazduh u odnosu na hladnu vodu.
Hladna voda i plivanje nisu za svakoga
Uprkos mnogim potencijalnim koristima, naučnici i dalje upozoravaju na oprez. Postoje studije koje ukazuju i na moguće rizike izlaganja hladnoj vodi – naročito za osobe sa srčanim problemima ili osetljivošću na nagle temperaturne promene. Dakle, svaka nova navika, posebno ovakva, treba da se uvede pažljivo i uz savet lekara.
Ipak, najnovija saznanja otvaraju uzbudljive mogućnosti: ne samo da može postati saveznik u borbi protiv starenja i bolesti, već hladna voda može pokrenuti i prave revolucije u načinu na koji razumemo ćelijski stres i regeneraciju.
Studija je objavljena u žurnalu Advanced Biology.
(Telegraf Nauka / Science alert)