Zemlja se otvorila 2,5 metara za 1,3 sekunde, kamere sve snimile: Neverovatan video pravo blago za naučnike

A. I.
A. I.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Mjanmar je 28. marta 2025. pogodio zemljotres jačine 7,7 stepeni. S epicentrom u blizini Mandaleja, drugog po veličini grada u zemlji, bio je to najsnažniji zemljotres u Mjanmaru u više od jednog veka i drugi najsmrtonosniji u njegovoj modernoj istoriji.

Uzrok je bio rased sa horizontalnim kretanjem, kod kojeg dve zemljane mase „klize“ jedna pored druge horizontalno duž vertikalne ravni raseda, piše ScienceDaily. Posmatraču bi izgledalo kao da je tlo podeljeno na dva dela duž definisane linije, pri čemu se obe strane pomeraju jedna pored druge u suprotnim smerovima.

Prethodne seizmološke studije su na osnovu analize seizmičkih podataka zaključile da postoji ponašanje rupture pulsnog tipa i zakrivljene putanje klizanja. Međutim, pošto su instrumenti za snimanje bili na značajnoj udaljenosti od samog raseda, ovi nalazi su bili indirektni.

Ovog puta, međutim, nadzorna kamera je snimila ovo klizanje na delu, pružajući jedinstvenu priliku timu istraživača sa Univerziteta u Kjotu da proučava kretanje raseda u realnom vremenu. Za njih je ovaj video postao pravo blago za proučavanje.

Tim je primenio tehniku poznatu kao unakrsna korelacija piksela na snimak sa nadzorne kamere kako bi analizirao kretanje raseda sličicu po sličicu. Njihova analiza otkriva da se rased pomerio bočno za 2,5 metra za samo 1,3 sekunde, sa maksimalnom brzinom od 3,2 metra u sekundi. Ukupno bočno kretanje zabeleženo tokom ovog zemljotresa je tipično za rupture kod raseda sa horizontalnim kretanjem, ali kratko trajanje klizanja raseda predstavlja veliko otkriće.

- Kratko trajanje kretanja potvrđuje rupturu pulsnog tipa, koju karakteriše koncentrisani nalet klizanja koji se širi duž raseda, slično talasu koji putuje niz tepih kada ga protresete s jednog kraja – reako je Džesi Kirs, jedan od autora studije objavljene u The Seismic Record.

Analiza tima takođe dokazuje da je putanja klizanja bila suptilno zakrivljena, što je nalaz koji se poklapa sa prethodnim geološkim zapažanjima sa raseda širom sveta. Ovo može ukazivati na to da su takva klizanja tipično zakrivljena, a ne potpuno pravolinijska.

Studija pokazuje da je praćenje raseda zasnovano na video-snimcima moćan alat za seizmologiju, koji omogućava uvide bez presedana u ponašanje zemljotresa. Snimanje ovog nivoa detalja je od suštinskog značaja za poboljšanje našeg razumevanja procesa zemljotresa i jačanje naše sposobnosti da predvidimo podrhtavanje tla koje se očekuje u budućim velikim događajima.

- Nismo očekivali da će ovaj video snimak pružiti tako bogatstvo detaljnih zapažanja. Takvi kinematički podaci su ključni za unapređenje našeg razumevanja fizike izvora zemljotresa - kaže Kirs.

(Telegraf Nauka/ScienceDaily)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>