Misteriozna supstanca u Baltiku snimljena iz svemira: Naučnici bili u šoku kad su saznali o čemu je reč

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Zanimljiv satelitski snimak otkrio je „mrlje“ od organskog materijala kako se kovitlaju duž poljske obale Baltičkog mora. U trenutku kad je nastao snimak, sastav ovih džinovskih vrtloga bio je nepoznat, ali je oko 5 godina kasnije otkriveno od čega su, piše LiveScience.

Satelitski snimci su još 2000. počeli da pokazuju prisustvo ranije nepoznatih, skoro nevidljivih organskih mrlja u Gdanjskom zalivu. Ipak, pravo je iznenađenje bilo kada su se vrtlozi 2018. prostirali na više od 210 kilometara od obale.

Snimci su analizirani u lažnim bojama, kako bi se istakle talasne dužine misteriozne supstance, pa kopno izgleda crveno.

Naučnici u početku nisu bili sigurni od čega su ove mrlje. Formirale su slične obrasce kao cvetanje fotosintetičkih algi koje vetar i okeanske struje kovitlaju preko površine okeana. Međutim, takva cvetanja su obično jasno vidljiva golim okom na većini satelitskih fotografija.

Neki istraživači su kasnije predložili da bi materijal mogao da bude „morska sluz“ — ljigava supstanca koju proizvode neki planktoni, a koja se može lepiti za čamce i duž obale. Međutim, lokalno stanovništvo nikada nije prijavilo bilo kakve pojave morske sluzi u tom području.

Ali tokom studije iz 2023. godine o ovim mrljama, istraživači su konačno shvatili od čega su sačinjene – od polena drveća.

Dalja analiza svetlosti koja se odbijala od mrlja potvrdila je ovu hipotezu.

Borovi su najčešće drveće u Poljskoj, čine čak 60 odsto šuma u toj zemlji. Prethodna istraživanja su već pokazala da polen ovih stabala može završiti u Baltičkom moru. Ali do studije iz 2023. godine nije bilo naznaka da se to dešava u tako velikoj meri.

Zbog visokog sadržaja organskog ugljenika u polenu, istraživači veruju da su potrebne dodatne studije kako bi se u potpunosti procenila uloga koju on igra u morskim ekosistemima širom sveta.

(Telegraf Nauka/LiveScience)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>