Otkrivene iznenađujuće reproduktivne tajne parazitoidne muve koja lovi cvrčke
Nova studija daje dosad najdetaljniji pogled na razvoj ove neobične muve i rođenje živog potomstva – redak fenomen među muvama.
Istraživači sa Koledža Sveti Olaf u Minesoti otkrili su izuzetne uvide u reproduktivnu biologiju parazitske muve Ormia ochracea, poznate po sposobnosti da locira cvrčke pomoću hiperosetljivog sluha.
Putem kombinacije disekcije, fluorescentnog obeležavanja i mikroskopije, dokumentovano je kako ženke Ormia ochracea nose rastuće embrione u strukturi sličnoj materici i hrane ih interno dok se ne izlegu kao potpuno formirane larve.
Larve su zatim položene direktno na cvrčke domaćine, uđu unutra i završe svoj razvoj u telu cvrčka, ubijajući ga na kraju.
Studija opisuje kako embrioni znatno rastu u materici, verovatno dobijajući prehranu od majke tokom razvoja, što je reproduktivni režim poznat kao adenotrofna viviparija.
Takođe otkriva iznenađujuću sposobnost za delimičnu partenogenezu – neoplođena jaja iz ženki koje nisu imale polne odnose prolaze kroz rane faze razvoja, uključujući jedarsku deobu i elementarno oblikovanje, iako bez potpunog formiranja larvi.
Razmatra se i kako ovaj interni embrionski razvoj predstavlja tehničke izazove za genetsku manipulaciju, što znači da bi budući genetski instrumenti možda morali da ciljaju spermatozoide, a ne jajne ćelije.
Složenost reproduktivne strategije muva Ormia ochracea pokreće fascinantna pitanja o razvoju insekta i evoluciji odnosa domaćin-parazit. Razumevanje kako se paraziti poput ovih razmnožavaju i njihove interakcije sa domaćinima pomaže naučnicima da bolje shvate širu ekološku i evolucionu dinamiku, uključujući onu značajnu za poljoprivredu, prenosioce bolesti i suzbijanje štetočina.
Uvidi iz ovog sistema mogu takođe dati informacije korisne za biomedicinske modele razvojne biologije, reproduktivne strategije i čak biološki inspirisane tehnologije. U stvari, direkcioni sluh Ormia ochracea je već uticao na dizajn slušnih aparata i razvoja akustičnih senzora.
Druga studija ispituje kako nadmetanje za resurse među larvama utiče na razvojne ishode kod Ormia ochracea, dalje proširujući naše razumevanje složene životne istorije i ekologije ove vrste.
Istraživanja koja izvode nediplomirani studenti, kao što su ova, pored ostvarenja značajnih otkrića, takođe formiraju buduće naučnike, povećavaju naučnu pismenost i javno razumevanje nauke, kažu stariji autori.
Nalazi postavljaju temelje za buduća genetska i razvojna istraživanja Ormia ochracea, vrste već poznate u neuroetologiji po svom minijaturnom, visokodirekcionom auditivnom sistemu i preciznom lociranju domaćina.
(Telegraf Nauka/EurekAlert)