Više od 850 novih morskih vrsta otkriveno u globalnoj misiji istraživanja okeanskog života

D. M.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Ukupno 866 novih morskih vrsta je otkriveno tokom samo 16 meseci misije koju su uspostavile fondacije Nipon i Nekton sa ciljem najsveobuhvatnijeg popisa okeanskog života.

Među novim stvorenjima su nove vrste ajkule, morskog leptira, bodljoglavca, korala, vodenog medveda, sunđera, škampa, krabe, grebenske ribe, jastoga, morskog konjića, morskog puža, morskog pauka i zmijolike morske zvezde.

Na primer, nova vrsta ajkule gitare otkrivena je na dubini od 200 metara kod obale Mozambika i Tanzanije. To je 38. poznata vrsta ajkule gitare na svetu, grupe koja se smatra jednom od najugroženijih među okeanskim kičmenjacima.

Novootkrivena vrsta morskih gastropoda, Turridrupa magnifica, nađena je na dubini od 200 do 500 metara u Južnom Pacifiku u blizini Nove Kaledonije i Vanuatua. Ova vrsta stvorenja nalik pužu lovi pomoću otrovnih „harpuna“ koji unose peptide, za koje se istraživači nadaju da mogu biti primenjeni u cilju ublažavanja bola i tretmana kancera.

Nova vrsta oktokorala je identifikovana na Maldivima, čime je proširen rod koji je obuhvatao samo pet poznatih vrsta. Uprkos sličnom izgledu, oktokorali nisu u bliskoj vezi sa kamenim ili pravim koralima. Jedna odlika koja ih razlikuje su polipi sa osam pipaka. Osim toga, dok pravi korali formiraju znatne kalcijum-karbonatne skelete, mnogi oktokorali nemaju te tvrde strukture, zbog čega ih nazivaju mekim koralima.

Okean pokriva 71% naše planete, ali se smatra da je dosad otkriveno samo oko 10% morskog života, što znači da 1-2 miliona vrsta još nije dokumentovano. Ova najnovija otkrića pokazuju kako međunarodna saradnja može da unapredi naše razumevanje okeanskog biodiverziteta.

Misija Nipona i Nektona treba da ubrza otkrivanje morskog života. Ova globalna alijansa je izvela 10 ekspedicija širom sveta, sa roniocima, podvodnim vozilima i aparatima kojima se upravlja na daljinu, radi spuštanja u dubine od jednog metra do 4.990 metara.

Identifikacija nove vrste je dugačak proces, za koji su često potrebne godine, pošto je neophodno da zvanični opis bude objavljen u naučnom časopisu i prođe stručnu evaluaciju. Da bi se to ubrzalo, misija okeanskog popisa je organizovala i osam radionica za otkrivanje vrsta sa ciljem unapređenja identifikacije morskih vrsta, globalne naučne saradnje i razmene taksonomske ekspertize.

Previše vrsta ostaje u prelaznom stanju godinama jer je proces zvaničnog opisivanja previše spor. To hitno mora da se promeni. Svaka nova vrsta povećava naše znanje o morskim ekosistemima i koristima od njih za planetu.

„Naše procene su da bi otkrivanje 100.000 novih vrsta moglo zahtevati barem milijardu dolara. Postavljamo temelje za realizaciju obimnog otkrića vrsta, ali će naš uticaj na kraju zavisiti od toga kako je ovo znanje upotrebljeno u cilju zaštite morskih vrsta, klimatske adaptacije i očuvanja biodiverziteta“, kaže Oliver Stids, direktor misije.

(Telegraf Nauka/IFL Science)