Vreme čitanja: oko 2 min.
Žaba koja se smeje i crv Dejvida Atenboroa su među 750 novih vrsta registrovanih u Australiji
Vreme čitanja: oko 2 min.
Lista australijskih vrsta se širi – uključen je i pauk sa kružnom mrežom nazvan po „Marvelovom“ liku u tumačenju Toma Hardija, Venomu.
Žaba koja se smeje i interplimski morski crv nazvan po Dejvidu Atenborou nalaze se među 750 životinja, biljaka i drugih novoregistrovanih organizama na listi australijskih vrsta.
Žaba Litoria ridibunda, koja se smeje, a ne krekeće, crv Marphysa davidattenboroughi i mišoliki torbar iz Pilbare Planigale tealei dodati su na listu prošle godine.
Još jedna vrsta sa čuvenim imenjakom koja je nova na listi je pauk sa kružnom mrežom Venomius tomhardyi – nazvan po „Marvelovom“ liku u izvođenju Toma Hardija.
Lista predstavlja taksonomsku bazu podataka koja zvanično opisuje biljke, životinje, gljivice i druge organizme sa postojbinom u Australiji.
Taksonomija je nauka opisivanja, imenovanja i registrovanja života na Zemlji. Taksonomi tragaju za razlikama u fizičkom izgledu, genetici, ponašanju i lokaciji radi određivanja vrsta koje su nove za modernu nauku.
„Ljudi će možda biti zapanjeni kad čuju da 70% originalno australijskih vrsta nije imenovano i poznato nauci“, kaže ministarka za životnu sredinu Tanja Plibersek. „Australija je globalni centar biodiverziteta sa više od 150.000 sopstvenih vrsta, a dnevno se imenuju otprilike dve nove vrste“.
Dok su mnoge vrste možda nepoznate zapadnoj nauci, verovatno su hiljadama godina poznate starosedelačkim narodima i bitne za njihovu kulturu. Kombinacija starosedelačkog ekološkog i kulturnog znanja sa brzim razvojem metoda za istraživanje prirode i genetskih pristupa će doprineti razumevanju izuzetnog biodiverziteta Australije.
Mnoge od novoopisanih vrsta su beskičmenjaci i oni su velika većina australijskih životinja. Takođe, većina vrsta beskičmenjaka tek treba da bude zvanično opisana.
Plibersek kaže da će 14 projekata deliti finansijska sredstva od dva miliona dolara u cilju imenovanja i klasifikacije australijskih vrsta ove i sledeće godine.
Među projektima je dalje izučavanje žabe koja se smeje. Pomoću aplikacije FrogID će se upoređivati razlike u oglašavanju mužjaka, a DNK iz muzejskih primeraka će se koristiti za identifikaciju i opisivanje novih vrsta žaba.
Drugi projekti uključuju zvanično opisivanje barem 120 vrsta šestog po veličini roda biljaka u Australiji – Lepidosperma; analizu porodice pauka koji pletu kružne mreže radi identifikacije 50 novih vrsta; i procenu biodiverziteta rakova u dubokim morskim parkovima Zapadne Australije.
(Telegraf Nauka/Guardian)
Video: Gruber: Zadovoljna sam saradnjom Srbije i SAD u oblasti nauke
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.