Ovo je prava klimatska bomba: Topljenje leda može da aktivira skrivene vulkane Antarktika
Ispod ledenog pokrivača Antarktika možda ključa prava klimatska bomba – oko 100 vulkana koji bi mogli da eruptiraju zbog naglog topljenja leda na ovom kontinentu. To pokazuje istraživanje naučnika objavljeno u žurnalu Geochemistry, Geophysics, Geosystems.
- Klimatske promene izazivaju topljenje ledenog pokrivača, što vodi do podizanja nivoa mora. Topljenje takođe uklanja težinu sa stena ispod i to može imati više lokalnih posledica. Dokazano je da topljenje ledenog pokrivača povećava vulkansku aktivnost u subglacijalnim vulkanima u drugim delovima sveta – navodi Eos.org.
Kako se navodi, naučnici su izvršili su 4.000 kompjuterskih simulacija da bi proučili kako gubitak ledenog pokrivača utiče na skrivene vulkane Antarktika, ali i one koji su vidljivi poput Erebusa, i otkrili su da postepeno topljenje može povećati broj i veličinu subglacijalnih erupcija.
- Razlog za to je što nestanak ledenog pokrivača smanjuje pritisak na komore magme ispod površine, uzrokujući da se sabijena magma širi. Ovo širenje povećava pritisak na zidove magmatske komore i može dovesti do erupcija – navodi Eos.
Neke magmatske komore takođe sadrže velike količine isparljivih gasova, koji su obično rastvoreni u magmi. Kako se magma hladi i kada se smanji pritisak preopterećenja, ti gasovi naglo izlaze iz rastvora kao iz novootvorene boce sode, povećavajući pritisak u magmatskoj komori. Ovaj pritisak znači da topljenje leda može ubrzati početak erupcije iz subglacijalnog vulkana, navodi Eos.
Erupcije subglacijalnih vulkana možda nisu vidljive na površini, ali mogu imati posledice po ledeni pokrivač. Toplota iz ovih erupcija može povećati topljenje leda duboko ispod površine i oslabiti prekrivajući ledeni pokrivač – što potencijalno dovodi do povratne sprege smanjenog pritiska sa površine i daljih vulkanskih erupcija.
Autori naglašavaju da je ovaj proces spor i da traje stotinama godina.
(Telegraf Nauka/Eos.org)