Prastari skeleti najvećeg torbara otkriveni u Australiji
Diprotodon je živeo u epohi pleistocena i ogromni je rođak vombata i koala.
„Unikatno“ nalazište fosila na zapadu Australije otkriva ostatke najvećeg torbara na svetu, piše Live Science.
Skeleti pripadaju diprotodonu, rođaku vombata i koala koji je živeo tokom pleistocena (pre oko 2,6 miliona godina do 11.700 godina). Ove životinje su bile ogromne, do 1,7 metara visoke, 3,8 metara dugačke i oko tri tone teške.
Istraživači su pronašli barem 10 skeleta diprotodona, ali ih još nisu potpuno iskopali. Odrasli i mladi primerci bi mogli biti među fosilima, što može značiti da je ta lokacija bila na bitnoj migracionoj ruti za diprotodone.
Tamo se nalaze razbacani delovi lobanja, kostiju i zuba tih drevnih torbara, rekao je Gilbert Prajs, paleontolog sa Univerziteta Kvinslend.
Diprotodon se pojavio pre oko dva miliona godina, a izumro je pre oko 25.000 godina. Klimatske promene i ljudska aktivnost su možda bili faktori u njihovom izumiranju, ali su oni koegzistirali sa domorocima više od 20.000 godina, kaže Australijski muzej u Sidneju.
Istraživači su našli fosile diprotodona širom Australije. Prvo su pronađeni 1991. godine na lokaciji novog iskopavanja (Du Boulay Creek).
Takođe su pronađeni dokazi prastarih mangrova i fosili kraba. Taj fosilni depozit kombinuje kopnene životinje kao što je diprotodon sa „estuarijskim ili gotovo morskim tipovima uslova“.
„To je nešto apsolutno jedinstveno u fosilnoj evidenciji, ne samo za ovaj deo Zapadne Australije, već za čitav kontinent“, dodao je Prajs.
(Telegraf Nauka/Live Science)