Devojčicu lečili CAR T-ćelijama i postigli veliki uspeh: Rak je u remisiji i posle 18 godina

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock

Profesorka Helen Heslop izjavila je da je jedna pacijentkinja, obolela od oblika kancera - neuroblastoma, koja je imala pionirski tretman pre 18 godina CAR T-ćelijskom terapijom i dalje u remisiji bez daljih tretmana i da je ona najduže preživela od svih pacijenata koji su bili podvrgnuti toj terapiji.

Heslopova, koautorka istraživanja sa Bejlor medicinskog koledža u Hjustonu, navela je da se kod pacijentkinje rak potpuno povukao i da je ona u detinjstvu lečena od neuroblastoma terapijom koja uključuje uzimanje T-ćelija, vrste belih krvnih zrnaca, od pacijenta i njihov genetski inženjering da ciljaju i ubiju ćelije raka.

Ove modifikovane T-ćelije se uzgajaju u laboratoriji, a zatim se ponovo unose u pacijenta, preneo je Gardijan.

Poznat kao CAR (himerni antigen receptor) T-ćelijska terapija, ovaj pristup se pokazao posebn o uspešnim u lečenju određenih vrsta raka krvi. Oblici terapije su odobreni za takve vrste raka u SAD i Velikoj Britaniji, između ostalih zemalja.

Neuroblastom je retki rak nervnog tkiva koji se razvija kod dece. Heslop i njene kolege objavile su svoja istraživanja u časopisu Nature Medicine, a u kliničkom ispitivanju prve faze CAR T-ćelijske terapije za neuroblastom bilo je uključeno 19 obolele dece između 2004. i 2009. godine.

Tokom sedam godina nakon terapije, 12 pacijenata je preminulo zbog ponovnog javljanja neuroblastoma.

(Telegraf Nauka/Tanjug)