Šimpanze razvile složen sistem komunikacije sa elementima sličnim jeziku

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Foto: Shutterstock/Patrick Rolands

Šimpanze su razvile mnogo istančaniji i složeniji sistem komunikacije nego što se to ranije verovalo, koji sadrži elemente slične osnovama jezika čoveka. To pokazuje novo istraživanje objavljeno u časopisu Science Advances.

Kako su naučnici otkrili, šimpanze koriste nekoliko mehanizama koji kombinuju vokalno oglašavanje kako bi stvorili nova značenja, a ovi elementi komunikacije liče na neke osnove ljudskog jezika, prenosi tv mreža NBC Njuz.

U studiji su naučnici analizirali snimke tri grupe šimpanzi koji žive u Obali Slonovače u Africi. Istraživači su utvrdili da ovi primati kombinuju zvuke kojima se oglašavaju na sličan način kao što čovek koristi idiome, ili menja red reči da bi stvorio novo značenje izraza.

Ovo je prvi put da su naučnici dokumentovali takvu složenost u sistemu komunikacije koji ne pripada čoveku, navodi NBC. Naučnici veruju da ovakva sposobnost šimpazi predstavlja evolutivnu tranziciju između komunikacije kod životinja i ljudskog jezika.

Odvojena studija, koja je objavljena prošlog meseca, došla je do sličnih zaključaka, dokazavši da druga vrsta primata, bonobo, takođe može da kombinuje glasove kako bi formirala nešto poput rečenica. Naučnici su do novih otkrića došli tako što su na terenu pratili tokom 12 sati dnevno grupe šimpanzi, snimajući glasove i zvuke koje proizvode.

(Telegraf Nauka/Tanjug)