Ovo je potpuno neverovatno, naučnici zapanjeni: Jastreb koristi svetlo i zvuk semafora za lov! Evo kako

   ≫   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Kuperov jastreb (Accipiter cooperi), ptica grabljivica iz Severne Amerike, na potpuno neverovatan način prilagodio je svoju lovačku strategiju životu u gradu. On je naučio da prepoznaje signale na semaforu kako bi odabrao pravi trenutak za napad na plen.

Ovaj izuzetni intelektualni podvig mlade ptice koja se tek preselila u urbanu sredinu, opisan u žurnalu Frontier, pokazuje neverovatan nivo razumevanja saobraćajnih obrazaca nije nikad do sada primećen kod divljih životinja.

- Pre mnogo godina proveo sam neko vreme u krateru Ngorongoro, jedinstvenom mestu u Africi gde ogromna krda životinja posmatraju podjednako ogromne gomile turista u vozilima, a saobraćajne gužve postale su česte. Poslednje večeri tamo, lokalni vodič mi je pored logorske vatre ispričao da su neki bizoni u krateru shvatili značenje žmigavaca na automobilima i koristili to saznanje da se sklone s puta džipovima i lend roverima koji skreću – napisao je za Frontiers dr Vladimir Dinec, prodesor zoologije na Univerzitetu u Tenesiju i profesor matematike na univerzitetu Rudgers.

Kako navodi, nikad nije imao prilike da se vrati u krater i proveri da li je priča istinita, ali ga je zainteresovala za životinjusku percepiju ljudskih vozila.

Jastreb i kolona automobila 

- Naravno, najčešća interakcija je da životinja postane žrtva na putu, ali to nije cela priča. Mnoge životinje su naučile da koriste automobile za sopstvene potrebe, a čini se da su ptice u tome posebno dobre. Vrane bacaju orahe, školjke, pa čak i male kičmenjake na prometne puteve kako bi ih automobili ubili i/ili smrskali. Ptice lešinari redovno nadgledaju ili patroliraju prometnim putevima kako bi odmah zgrabile stradale životinje. Na primer, mnogi američki autoputevi podeljeni su između porodica gavranova koje ih posmatraju od zore do sumraka, čekajući obroke ispod točkova. Ptice pevačice skupljaju mrtve insekte sa automobila i čak se gnezde u pokretnim automobilima, vozovima i čamcima. Male ptice koriste automobile u pokretu kao pokretna skloništa od jastrebova koji ih jure, dok je za jastrebove u jednom ukrajinskom gradu odavno poznato da koriste automobile i tramvaje u pokretu kao zaklon da se prikradu svom plenu – napisao je Dinec.

On je zbog toga počeo da obraća pažnju na neobičnu interakciju ptica i automovila, pa je primetio nešto zanimljivo na raskrsnici blizu njegove kuće.

- Tako sam počeo da obraćam pažnju na neobičnu interakciju ptica i automobila, i zato sam primetio da se nešto zanimljivo dešava na jednoj raskrsnici u blizini moje kuće. Raskrsnica nije bila posebno prometna, i čak ni tokom jutarnje gužve, kada sam vozio ćerku u školu, obično je samo nekoliko automobila čekalo na zeleno svetlo. Ali ponekad bi pešak pritisnuo dugme, što bi prouzrokovalo da crveno svetlo traje mnogo duže, pa bi i kolona automobila postala duža, protežući se sve do malog drveta pored ulice sa posebno gustom krošnjom. Kada bi se to dogodilo, semafor bi proizveo zvučni signal, obaveštavajući slepe osobe da je bezbedno preći ulicu – napisao je Dinec.

Kuperov jastreb Foto: Lilly P. Green

Jednog zimskog jutra bio je u kolima čekajući da se svetlo promeni, dodao je, i odjednom je video Kuperovog jastreba - izronio je iz tog malog drveta, leteo veoma nisko iznad trotoara duž kolone automobila, naglo skrenuo, prešao ulicu između automobila i sjurio se na nešto u blizini jedne od kuća.

Dugme i lov

- Nekoliko dana kasnije video sam da se ista stvar ponovila i odlučio sam da istražim. Ispostavilo se da je u kući koja je bila meta jastrebovih napada živela jedna fina velika porodica koja je volela da večera u prednjem dvorištu. Sledećeg jutra njihove mrvice hleba i drugi ostaci privukli su malo jato ptica – vrabaca, golubova... A njih je jastreb vrebao. Ali ono što je bilo zaista zanimljivo, i što mi je trebalo mnogo duže da shvatim, bilo je to da je jastreb uvek kretao u lov tek kada je kolona automobila bila dovoljno duga da mu pruži zaklon sve do malog drveta, a to se dešavalo samo nakon što bi neko pritisnuo dugme za pešački prelaz. Čim bi se aktivirao zvučni signal, grabljivica bi doletela odnekud na malo drvo, sačekala da se automobili poređaju, a zatim napala - naveo je istraživač.

To je značilo, objasnio je, da je jastreb razumeo vezu između zvuka i konačne dužine kolone automobila. Ptica je takođe morala da ima dobru mentalnu mapu mesta, jer kada bi kolona automobila stigla do njenog drveta, grabljivica više nije mogla da vidi mesto gde se nalazio njen plen i morala je da stigne tamo po sećanju.

Kuperov jastreb je na prilično kratkoj listi vrsta ptica grabljivica koje su se uspešno prilagodile životu u gradovima.

(Telegraf Nauka/Frontiers)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>