
Tim naučnika veruje da ima dokaze: Da li ova stvorenja zaista mašu jedna drugima?
Sipe mašu „rukama“ jedna drugoj i na taj način komuniciraju. To je hipoteza Sofi Koen-Bodene i Peta Nerija, naučnika Više normalne škole u Francuskoj, a mogući dokaz za nju predstavili su u studiji koja je postavljena na preprint server bioRxiv i tek očekuje stručnu recenziju.
Prethodna istraživanja su pokazala da sipe mogu da menjaju boju kože po želji i da tu sposobnost koriste kao oblik komunikacije. Takođe je primećeno da mužjaci sipe pomeraju svoje krake na određene načine kada se suočavaju sa drugim mužjacima, piše Phys.org.
Sipe imaju osam kraćih krakova sa pipcima i par dužih krakova na kojima su pijavke smeštenih blizu usta.
U ovom novom poduhvatu, istraživači su detaljnije proučili načine na koje sipe pomeraju svoje „ruke“, moguće kao sredstvo komunikacije sa pripadnicima svoje vrste.
Oni su stavili nekoliko primeraka u akvarijum u svojoj laboratoriji kako bi ih posmatrali dok međusobno komuniciraju. Takođe su snimili nekoliko primeraka dok su pomerali svoje krake i puštali video-snimke sipama da bi videli kako će reagovati. Pronašli su četiri obrasca mahanja koji su delovali dosledno – gore, sa strane, kotrljanje i kruna.
Takođe su otkrili da su sipe odgovarale mahanjem kada su na video-snimku videle sipe koje mašu bilo kojim od četiri obrasca. Kada su istraživači puštali video-snimke otpozadi, takvi odgovori su bili znatno prigušeni.
- Korišćenjem eksperimenata prikupili smo preliminarne dokaze koji potvrđuju našu hipotezu i pokazuju da signali „rukama“ možda predstavljaju signale – naveli su istraživači u studiji.
Istraživači su takođe primetili da obrasci mahanja koje koriste sipe generišu vibracione talase, što takođe može omogućiti sipama da komuniciraju poruke kada ne mogu da vide jedna drugu.
Zatim su snimili nekoliko vibracionih talasa koristeći hidrofon i stvorili sopstvene talase puštajući one koje su snimili izmešanim ili obrnutim redosledom. Otkrili su da bi sipe odgovarale samo kada su talasi generisani originalnim snimcima. Ovo ukazuje na mogućnost da redosled igra ulogu u značenju talasa.
Istraživači sugerišu da je potrebno više rada da bi se konačno pokazalo da sipe svojim mahanjem komuniciraju neku vrstu poruka. Takođe sugerišu da bi aplikacija za mašinsko učenje mogla pomoći da se to dešifruje na ovaj ili onaj način, i otkrije kakve se poruke komuniciraju.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Prvi snimak džinovske lignje
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.