„Duh ajkula“ pronađena na dnu Pacifika: Naučnica novu vrstu „riba utvara“ nazvala po baki
Primerci nove vrste otkriveni su tokom istraživanja kraj Čatamskih ostrva
Naučnici sa Novog Zelanda pronašli su novu vrstu „duh ajkule“, vrstu ribe koja luta dnom Tihog okeana i lovi plen na velikim dubinama. Australazijska uskonosa riba utvara otkrivena je u dubokim vodama kraj Australije i Novog Zelanda, objavili su naučnici iz Nacionalnog instituta za istraživanje vode i atmosfere (NIWA) u Velingtonu.
Primerci „duh ajkule“ otkriveni su tokom istraživanja kraj Čatamskih ostrva, u oblasti istočno od južnog ostrva Novog Zelanda, preneo je Phys.org.
„Duh ajkule“ ili himere u vezi su sa ajkulama i ražama, pripadaju grupi rušljoriba, morskih grabljivica sa skeletom od hrskavice.
Nazvane i ribe utvare, ove „duh ajkule“ imaju crne oči i glatku, svetlobraon kožu bez krljušti. Hrane se ljuskarima koji žive na dubinama do 2.600 metara, a hvataju ih svojim ustima nalik kljunu.
- „Duh ajkule“ poput ove su uglavnom ograničene na život pri dnu okeana – rekla je naučnica Brit Finuči.
Ona je novoj vrsti dao ime Harriotta avia u čast svoje bake.
- Avia znači baka na latinskom. Želela sam tako da baki odam počast jer je ponosno podržavala moju naučnu karijeru. Himere su, takođe, drevni rođaci riba – njihove bake i deke – i mislila sam da je ime pogodno -navela je Finučijeva.
„Ribe utvare“ su ranije smatrane jednom vrstom koja živi širom planete, ali su onda naučnici otkrili da su one međusobno genetički i morfološki različite.
- Prostor koji naseljavaju dovodi do toga da ih je teško proučavati i pratiti, što znači da mnogo toga o njihovoj biologiji ne znamo. Zbog toga su otkrića poput ovog uzbudljiva – rekla je Finučijeva.
(Telegraf Nauka/Phys.org/NIWA)