
Svi misle da su ovo mirna stvorenja, u stvari su neverovatni predatori: Njihov način lova šokirao naučnike
Kada flamingo stoji u plitkom jezeru sa zaronjenom glavom, može delovati kao da spokojno stoji i mirno se hrani. Zbog toga ih mnogi smatraju samo simpatičnim, mirnim stvorenjima. Međutim, ispod površine se dešava mnogo toga – potpuno neverovatan način lova koji je do sada bio nepoznat naučnicima.
Proučavajući ove ptice u zoološkom vrtu u Nešvilu i analizom 3D modela njihovih nogu i kljunova istraživači su dokumentovali kako koriste stopala, glave i kljunove da stvore vrtlog da bi koncentrisale i usisale svoj plen, saopštio je Univerzitet Kalifornije u Berkliju.
- Flamingo je u stvari predator. Aktivno traži životinje koje se kreću u vodi, a problem s kojim se suočavaju je kako da koncentrišu te životinje, da ih prikupe i nahrane se. Zamislite pauke, koji prave mreže da uhvate insekte. Flamingo koristi vrtlog da zarobi životinje poput račića – rekao je Viktor Ortega Himenez, profesor integrativne biologije na Univerzitetu Kalifornije u Berkliju.
Istraživači, čija studija je objavljena u žurnalu Proceedings of the National Academy of Sciences, otkrili su da flamingo koristi svoja stopala da uzburka talog sa dna i gurne ga napred u virovima koje zatim povlači na površinu trzajući glavu nagore poput klipa. Sve to vreme glava ptica okrenuta je naopako, nadole, u vrtlogu, a njen zakrivljeni kljun klepeće da stvori manje vrtloge koji pokreću sediment i hranu ka njihovim ustima, gde se filtriraju.
Kljun flaminga je jedinstven po tome što je spljošten na zakrivljenom prednjem kraju, tako da kada je glava ptice okrenuta naopačke u vodi, ravni deo je paralelan sa dnom. Ovo omogućava flamingu da primeni drugu tehniku – skupljanje s površine. Ovo uključuje korišćenje njegovog dugog vrata u obliku slova S da gura glavu napred dok brzo klepeće kljunom, stvarajući vrtloge u obliku lista – fon Karmanove vrtloge – koji hvataju plen.
Ovaj skup aktivnih ponašanja pri hranjenju opovrgava reputaciju flaminga kao pasivnog filteraša, rekao je Ortega Himenez.
- Izgleda kao da samo filtriraju pasivne čestice, ali ne, ove životinje zapravo hvataju životinje koje se kreću - rekao je on.
(Telegraf Nauka/UC Berkeley News)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.