„Otisci su izlizani, ali imaju izvanredne karakteristike“: Veliko otkriće tragova dinosaurusa na ostru Skaj

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Otisci dinosaurusa pronađeni na ostrvu Skaj u Velikoj Britaniji

Britansko ostrvo Skaj... Foto: GRANT ROONEY PREMIUM / Alamy / Profimedia

Otisci na ostrvu Skaj u Velikoj Britaniji otkrivaju da su megalosaurusi, preci tiranosaurusa reksa, koji su bili mesojedi, kao i sauropodi - ogromni biljojedi dolazili na deo ostrva dok je ono bilo plitka slatkovodna laguna.

Istraživači su analizirali 131 fosilizovani otisak na obali prepunoj kamenja i rekonstruisali staze koje su ovi dinosaurusi ostavili pre 167 miliona godina, preneo je Gardijan. Otisci nagoveštavaju da su dinosaurusi pili vodu iz lagune otprilike u isto vreme.

- Otisci su uglavnom izlizani, ali postoje neki fantastični primeri koji su očuvali zaista izvanredne karakteristike koje maksimalno prikazuju ove dinosaure - rekao je Ton Blejksli, lider projekta sa Univerziteta u Edinburgu.

Kako je kazao, iznenađujuće je da oni nisu već pronađeni ranije. Najimpresivniji otisci su dugi oko 45 centimetara i pripadaju troprstom megalosaurusu, predatoru iz srednjeg doba jure koji je imao oštre i zakrivljene kandže.

Otisci sauropoda, koji su okrugli i nešto veći, prethodno su pogrešno interpretirani kao boravišta riba. Koristeći dron, naučnici su snimili hiljade preklapajućih slika obale koja okružuje udaljeni zaliv na poluostrvu Troterniš. Ove slike su procesuirane da bi se rekonstruisali digitalni 3D modeli otisaka.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Plos One.

- Stene koje datiraju iz perioda srednje jure su veoma retke, što nama, istraživačima, smeta jer je ovo period kada su dinosaurusi brzo evoluirali u različite oblike - rekao je Blejksli.

Prema njegovim rečima, pronalazak lokaliteta sa otiscima dinosaurusa kao što je Tačka princa Čarlsa omogućava im da prouče kako su dinosaurusi uspostavili odnos sa svojim okruženjem i koliko su bili rasprostranjeni.

(Telegraf Nauka/Tanjug)