Kineski arheolozi otkrili najmanji poznat fosil mačke: Živela je pre 300.000 godina

A. I.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Kineski stručnjaci otkrili su najmanji poznat fosil mačeta na lokalitetu starom oko 300.000 godina u istočnoj kineskoj provinciji Anhui. Smatra se da se radi o izumrloj vrsti leopard mačke.

Istraživači sa Instituta za paleontologiju i paleoantropologiju kičmenjaka (IVPP) pri Kineskoj akademiji nauka iskopali su fosil mačeta u pećini na lokalitetu Hualongdong u istočnoj kineskoj provinciji Anhui.

Kako se navodi, ova vrsta leopard mačke je bila toliko mala da je mogla da stane u dlan. Novootkrivena vrsta je nazvana Prionailurus kurteni (P. kurteni), a dalje analize su pokazale da ova leopard mačka, domaća mačka i Palasova mačka imaju zajedničkog pretka, prenosi Sinhua.

- Ostaci hrane drevnih ljudi na lokalitetu Hualongdong možda su namamili pacove i te male leopard mačke - rekao je naučnik Džijangzuo Kigao.

On je dodao da za sada nije poznato da li su ove mačke bile deo ishrane praistorijskog stanovništva Hualongdonga, a da otkriće fosila leopard mačke može da pomogne u shvatanju ishrane ovih ljudi. Ova arheološka lokacija je otkrivena 1988, a iskopavanja su počela 2013. Studija o otkriću objavljena je u BioOne.

U Hualongdongu je od tada otkriveno otprilike 20 fosila praistorijskih ljudi, uključujući skoro celu lobanju, preko 400 kamenih artefakata, brojne fragmente kostiju sa dokazima o veštačkom sečenju i seckanju, i više od 80 fosila kičmenjaka.

(Telegraf Nauka/Tanjug)