Šokantno otkriće naučnika: Litar flaširane vode ima 400.000 čestica nanoplastike
Istraživači su koristili mikroskop sa dvostrukim laserima da detektuju i kategorizuju komade plastike po prvi put
Prosečan litar flaširane vode sadrži skoro četvrt miliona gotovo nevidljivih komada nanoplastike, pokazalo novo istraživanje naučnika sa univerziteta Kolumbija i Rutgers. Naučnici su koristili mikroskop sa dvostrukim laserima da detektuju i kategorizuju komade plastike po prvi put, prenosi Skaj njuz.
Posmatrajući pet uzoraka brendova flaširane vode, naučnici su otkrili da se nivoi čestica kreću od 110.000 do 400.000 po litru, u proseku oko 240.000, otkriveno je u studiji objavljenoj u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Čini se da veći deo plastike dolazi iz same boce i filtera sa membranom reverzne osmoze koji se koristi za zaustavljanje drugih zagađivača, zaključila je glavna autorka studije, Naižin Kijan, sa Univerziteta Kolumbija.
- Ne znamo da li je opasno ili koliko je opasno. Znamo da nanoplastika ulazi u tkiva sisara, uključujući ljude, a trenutno se istraživanje bavi njenim uticajem na ćelije - dodala je toksikološkinja Fibi Stejplton.
Međunarodno udruženje za flaširanu vodu saopštilo je da medijski izveštaji o česticama u vodi „ne čine ništa više nego nepotrebno plaše potrošače“, dok je Američki savet za hemiju, koji predstavlja proizvođače plastike, odbio je da komentariše.
(Telegraf Nauka/TANJUG)