Ćuške i šamari opasni za decu: „Čvrsta ruka“ u vaspitanju ima jezive posledice, pokazala analiza 195 studija

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Fizičko kažnjavanje dece – ćuške, šamari, povlačenje ušiju, udaranje po guzi… - ima isključivo negativne posledice: ta deca kasnije imaju lošije zdravlje, slabiji akademski uspeh i otežan društveno-emotivni razvoj. „Čvrsta ruka“ u vaspitanju i disciplinovanju dece ima posledice koje su slične i u zemljama sa niskim i srednjim prihodima i u bogatim zemljama, pokazala je nova analiza objavljena u Nature Human Behavior, saopštio je Njujorški univerzitet.

Da li se derete na svoju decu?

Glasajte

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija je 2006. godine pozvao na zabranu telesnog kažnjavanja dece. Do sada je 65 zemalja širom sveta uvelo potpunu ili delimičnu zabranu ove prakse. Zabrane su uglavnom uvedene u u zemljama sa visokim prihodima (koje imaju bruto nacionalni dohodak od najmanje 14.000 dolara po glavi stanovnika).

- Neki naučnici su sugerisali da fizičko kažnjavanje može imati različite efekte u zemljama u kojima je rasprostranjenije ili društveno normativno, što je perspektiva poznata kao hipoteza kulturne normativnosti. Međutim, nedostatak podataka iz zemalja sa niskim i srednjim prihodima otežao je potpuno razumevanje ravnoteže između univerzalnih i kontekstualno specifičnih štetnosti fizičkog kažnjavanja tokom detinjstva – rekao je Horhe Kuartas, glavni autor studije i docent primenjene psihologije na Njujorškom univerzitetu.

Istraživači su analizirali 195 studija o fizičkom kažnjavanju dece, objavljenih između 2002. i 2024. godine. Studije su obuhvatile 92 zemlje sa niskim i srednjim prihodima i 19 ishoda povezanih sa odnosima roditelj-dete, mentalnim i fizičkim zdravljem, nasilnim ponašanjem, stavovima prema nasilju, upotrebom supstanci, kognitivnim funkcijama...

Otkrili su da je fizičko kažnjavanje dece značajno povezano sa negativnim posledicama u 16 od 19 ishoda: lošiji odnosi roditelj-dete, žrtva nasilja, vršenje nasilja (uključujući nasilje partnera u odraslom dobu), odobravanje nasilja, problemi sa fizičkim zdravljem…

- Doslednost i snaga ovih nalaza sugerišu da je fizičko kažnjavanje univerzalno štetno za decu i adolescente. U budućnosti je potrebno više istraživanja kako bi se identifikovale efikasne strategije za prevenciju fizičkog kažnjavanja na globalnom nivou i osiguralo da deca budu zaštićena od svih oblika nasilja kako bi se podržao njihov zdrav razvoj - kaže Kuartas.

(Telegraf Nauka/NYU)

Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zorica

    6. maj 2025. | 12:55

    Najveci procenat vaspitanja dece je na zalost fizickim. Zasto se onda pitaju odakle u deci toliko agresivnog ponasanja,pa sami su ih tako vaspitali. Mene su riditelji vaspitali ljubavlju,razgovorima,savetima..... Primerna na svim poljima. I sina sam vaspitala tako i mladic za primer takodje. Znam decu koja su vaspitavana batinama i vikom,danas su dileri,narkomani,lopovi kao i deca bogatih roditelja,cast izuzetcima,koja su prepustena sebi

  • Joca

    6. maj 2025. | 12:45

    Ma da sigurno, kakve gluposti...

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>