Prva opservacija ultraretkog raspada čestica mogla bi otkriti novu fiziku
Naučnici iz CERN-a su otkrili ultraredak proces raspada čestica, što otvara novi put do fizike iza granica našeg razumevanja kako gradivni blokovi materije uzajamno reaguju.
Naučnici su predstavili prvu eksperimentalnu opservaciju ultraretkog raspada naelektrisanog kaona u naelektrisani pion i neutrino-antineutrino par, piše Phys.org.
To je ultraredak događaj – Standardni model fizike čestica, koji objašnjava interakciju čestica, predviđa da će se manje od jednog u 10 milijardi kaona raspasti na takav način.
Kaoni su proizvedeni pomoću visokointenzivnog protonskog snopa obezbeđenog supersinhrotronom, koji udara u stacionarnu metu. To stvara snop sekundarnih čestica sa skoro milijardu čestica u sekundi koje lete u detektor NA62, a oko 6% njih su naelektrisani kaoni. Detektor identifikuje i meri precizno svaki kaon i proizvode njegovog raspada, osim neutrina koji se pojavljuju kao nedostajuća energija.
Novi rezultat je vrhunac projekta započetog pre više od deset godina i stiže nakon unapređenja sistema NA62 koja su omogućila rad sa 30% višim intenzitetom snopa i nekoliko novih i poboljšanih detektora.
Unapređenja hardvera u kombinaciji sa usavršenim tehnikama analize omogućila su prikupljanje signalnih kandidata 50% većom brzinom, uz dodavanje novih instrumenata za suzbijanje šumova.
Istraživači proučavaju novoosmotreni raspad pošto je vrlo osetljiv u pogledu nove fizike iza granica Standardnog modela. Ovo ga čini jednim od najinteresantnijih procesa za otkrivanje nove fizike.
Izmereno je da količina kaona koji se raspadaju u pion i dva neutrina iznosi oko 13 u 100 milijardi. To je u skladu sa predviđanjima Standardnog modela, ali je oko 50% više.
Možda je tako zbog novih čestica koje povećavaju verovatnoću ovakvog raspada, ali je više podataka potrebno za potvrdu. Projekat NA62 prikuplja podatke i naučnici se nadaju da će u periodu od narednih nekoliko godina potvrditi ili isključiti prisustvo nove fizike u ovom raspadu.
(Telegraf Nauka/Phys.org)