„CERN – univerzum otkrića“ ponovo u Beogradu: 70 godina revolucije u nauci

   ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Izložba „CERN – univerzum otkrića“ otvorena je u Evropskoj kući u Beogradu, u sklopu obeležavanja 70 godina od osnivanja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN).

- Drago mi je da danas možemo da ugostimo CERN i kolege iz srpskih institucija, da možemo da pričamo o CERN-u, prethodnih 70 godina. Jako mi je drago da je EU podržala sektor nauke i inovacija u Srbiji. Do sada smo dali 90 miliona evra nepovratnih sredstava za inovacije i nauku i imali smo vrlo uspešne projekte – rekao je Rihard Maša, šef sektora operacija Delegacije EU u Srbiji.

On je dodao da je „zadovoljstvo što slavimo 70 godina CERN-a, institucije koja je od svog osnivanja 1954. postala sinonim za naučne i tehnološke inovacije, poput otkrića Higsovog bozona i razvoja interneta“.

- Ponosni smo na saradnju Srbije sa CERN-om, koja omogućava srpskim istraživačima da doprinesu razvoju nauke i tehnologije. CERN-ova fundamentalna istraživanja oblikuju našu budućnost i postavljaju temelje za rešavanje globalnih izazova, a EU ostaje posvećen partner u ovom zajedničkom poduhvatu – rekao je Maša.

Dr Manfred Kramer, direktor Departmana za eksperimentalnu fiziku u CERN-u, naglasio je da je ova organizacija napunila 70 godina i da je ovo važno mesto za proslavu jer je Srbija jedna od 24 punopravne članice.

- U CERN-u pokušavamo da shvatimo osnovne čestice prirode, da shvatimo kako je univerzum nastao, kako se razvijao. Za to imamo od kojih su posebni oni u Velikom hadronskom sudaraču, najvećoj mašini koja je ikad napravljena. Srpski naučnici rade na dva od četiri velika eksperimenta LHC. Doprinose razvoju eksperimenata, analizi… Rade veoma vidljiv i važan posao – rekao je on.

Cern u Srbiji Foto: Nikola Anđić

- CERN nije samo najveći naučni eksperiment na svetu, već i najveći projekat mira, u okviru kojeg su naučnici iz celog sveta udružili snage radi dobrobiti čovečanstva. Jedno od najvećih dostignuća CERN-a je i nastanak interneta, bez kojeg savremeni svet ne bi mogao da funkcioniše. Mnoga druga značajna otkrića takođe potiču iz CERN-a. Cilj ove izložbe je da upozna javnost, a posebno mlade, sa načinom na koji mogu da se uključe u ova pitanja, da osete CERN, kao i da razumeju šta su to čestice koje se sudaraju pri skoro brzini svetlosti, kako nastaju informacije i kako se one dalje obrađuju – rekao je Vukašin Grozdić, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke, rekla je da je ova izložba bila u Srbiji 2012, a da je ovo nova prilika da je vidimo u novom ruhu.

Cern u Srbiji Foto: Nikola Anđić

- Nauka uvek počinje pitanjem, a pitanja su ono što pokreće našu radoznalost i težnju za otkrićem. CERN je institucija koja najbolje ilustruje ovaj proces, jer upravo kroz pitanja koja postavlja, rađaju se najveća naučna otkrića. Ova izložba je jedinstvena prilika da se upoznamo sa mogućnostima koje CERN pruža našim istraživačima i studentima, kao i da uvidimo šta sve možemo da postignemo kroz saradnju sa ovom prestižnom institucijom. Budućnost CERN-a nije samo u nauci, već i u međunarodnoj saradnji. Ta saradnja zahteva značajna odricanja i veliki trud, ali nagrade koje ona donosi izuzetno su velike – rekla je ona.

Izložba će biti otvorena do 20. decembra 2024. godine, a posetioci će moći da uživaju u interaktivnim eksponatima i sadržajima koji razotkrivaju misterije univerzuma. Svakog radnog dana u 17 časova biće organizovano stručno vođeno razgledanje izložbe, za koje nije potrebna prethodna prijava. Tokom trajanja izložbe, biće organizovan i bogat prateći program, uključujući Naučni šou svake subote u 11 časova, gde će naučnici demonstrirati osnovne principe koji se u CERN-u ispituju kroz eksperimente. Za učenike osnovnih i srednjih škola biće organizovane naučnopopularne radionice, kroz koje će imati priliku da istraže tajne univerzuma i uče o fundamentalnim zakonima fizike, kao i da saznaju više o istraživanjima koja se sprovode u CERN-u.

(Telegraf Nauka)

Video: Telegraf Nauka u poseti Centru za promociju nauke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>