Otkriven prvi dokaz antihiperhelijuma-4: Sve primećeno u sudaru teških jona

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Sudari teških jona u Velikom hadronskom sudaraču (LHC) u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN) stvorili su kvark-gluonsku plazmu, stanje materije koja postoji pri ekstremno visokoj temperaturi i gustini, a za koje se veruje da je ispunilo svemir oko milionitog dela sekunde posle Velikog praska. Sudari teških jona takođe su stvorili povoljne uslove za proizvodnju atomskih jezgara i egzotična hiperjezgra, kao i njihove parnjake u antimateriji – antijezgra i antihiperjezgra, saopštio je CERN.

Merenja ovih formi materije važna su iz više razloga, uključujući bolje razumevanje formiranja hadrona iz kvarkova i gluona iz plazme i asimetrije materije i antimaterije koju vidimo u današnjem svemiru, navodi se u saopštenju.

- Hiperjezgro je egzotično jezgro sastavljeno od mešavine protona, neutrona i hiperona, a ovo poslednje su nestabilne čestice koje imaju jedan ili više kvarkova stranog tipa. Više od 70 godina od otkrivanja u kosmičkim zracima, hiperjezgra ostaju izvor fascinacije fizičara jer se retko otkrivaju u prirodi i veliki je izazov stvoriti ih i proučavati u laboratoriji – navodi se u saopštenju.

U sudarima teških jona, dodaje se, hiperjezgra nastaju u značajnim količinama, ali su do nedavno primećena samo najlakša hiperjezgra – hipertriton – i njegov partner u antimateriji – antihipertriton. Hipertriton se sastoji od protona, neutrona i lambde, hiperona sa jednim stranim kvarkom. Antihipertriton se sastoji od antiprotona, antineutrona i antilambde.

- Nakon što je opservacija antihipervodonika-4 (vezanog stanja antiprotona, dva antineutrona i antilambde) prijavljena ranije ove godine od strane STAR kolaboracije u Relativističkom sudaraču teških jona (RHIC), ALICE kolaboracija u LHC je videla prvi dokaz antihiperhelijuma-4, koji se sastoji od dva antiprotona, antineutrona i antilambde. Rezultat ima značaj 3,5 standardnih devijacija i predstavlja prvi dokaz najtežeg hiperjezgra antimaterije u LHC – navedeno je u saopštenju.

(Telegraf Nauka/CERN)

Video: CERN – Univerzum otkrića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>