Pronađeno 30 skeleta: Konačno se zna kad su završili na dnu Temze, ali zašto – to je još misterija
Sa dna Temze je, tokom poslednja dva veka izvučeno nekoliko stotina kostiju. Nova studija konačno otkriva koliko je ispitanih 30 skeleta staro, piše LiveScience.
Istraživači su pomoću datiranja radioaktivnim ugljenikom ispitali 30 ostataka kako bi otkrili kada su osobe čiji su to ostaci živele i kako i zašto su njihova tela završila u reci. Rezultati su predstavljeni u žurnalu Antiquity.
- Većina ljudi, uključujući i stanovnike Londona, veoma se začudi kada sazna da su stotine ljudskih kostiju otkrivene u Temzi. Ljudski skeleti se sreću veoma često kraj reka širom severozapadne Evrope, ali ih u Temzi ima jedinstveno mnogo – rekla je za LiveScience Nikola Artur, kustos Prirodnjačkog muzeja u Londonu i glavna autorka studije.
Prema nekim teorijama, kosti su tu ostale još iz vremena bitaka Kelta i Rimljana, a prema drugim, to su ostaci ljudi koji su se utopili zbog erozije obale.
Datiranje ugljenikom pokazalo je da su kosti iz perioda koji je trajao skoro 6.000 godina, od 4000. pre nove ere do 1800. nove ere. Ipak, većina je iz bronzanog doba, od 2300. do 800. pre nove ere, i gvozdenog doba, od 800. pre nove ere do 43. nove ere.
- Sada možemo da kažemo sa sigurnošću da ovo nisu samo kosti akumulirane tokom vremena, nešto značajno se dešavalo u bronzanom i gvozdenom dobu – rekla je Arturova.
Razlog za to što su tela završila u vodi nije poznat, ali ona veruje da je to deo obrasca u severozapadnoj Evropi u praistoriji, kada su namerno zakopavali ljude kraj vode.
(Telegraf Nauka/LiveScience)