
Da li se konačno zna ko je napravio ovo drevno oružje? Koplja iz rudnika uglja mlađa su nego što se tvrdilo
Drevna drvena koplja otkrivena u rudniku uglja u Šeningenu pre oko dve decenije mlađa su nego što se verovalo, pokazale su nove analize. Moguće da je ovo drevno oružje napravljeno od smrče i bora pripadalo neandertalcima, a ne hajdenberškom čoveku, kako se prvobitno mislilo.
- Na arheološkom nalazištu Šeningen 13II-4 u Nemačkoj pronađena su najpotpunija dosad pronađena paleolitska drvena lovačka koplja, ali njihova starost nije tačno utvrđena. Inicijalna procena nalazišta bila je da je staro oko 400.000 godina, ova starost kasnije je promenjena na oko 300.000 godina – naveli su naučnici u studiji objavljenoj u žurnalu Science Advances.
Oni su procenili starost na osnovu geohronologije amino kiselina fosila otkrivenih u naslagama.

- Zajedno sa hronostratigrafijom srednjeg pleistocena, to nam je pokazalo da su koplja iz Šeningena stara oko 200.000 godina. Ovo smešta nalazište u slično doba kao i druga nalazištima gde je došlo do promene lovačke strategije društva. Šeningenski arheološki ostaci naglašavaju ovu transformaciju ponašanja koja se dogodila u sve kompleksnijem društvu neandertalaca srednjeg paleolita – piše u studiji.
Za ovo drevno oružje se dugo mislilo da su ga napravili pripadnici vrste Homo heidelbergensis. Za ovu vrstu se pretpostavlja da predstavlja poslednje zajedničke pretke bar dve ljudske vrste – Homo sapiens i Homo (sapiens) neanderthalensis.
Ova koplja, balansirana i dobro izrađena mogla bi da pomognu naučnicima za šta su sve neandertalci bili sposobni, kao i kako su zajedno lovili plen. Koplja su „veoma sofisticirana za nešto tako staro“, rekao je koautor studije Džarod Hatson iz Prirodnjačkog muzeja Smitsonijan, piše Phys.org.

Ipak, nije jasno zašto se novo datiranje ne poklapa sa prethodnim procenama.
Arheolog Tomas Terberger sa Univerziteta u Getingenu, koji nije učestvovao u istraživanju, rekao je da je potrebno još istraživanja da bi se bilo sigurno u starost oružja i to ko ih je koristio za lov.
- U ovom trenutku mi argumenti deluju zanimljivo, ali ne baš ubedljivo – rekao je on.

Kako je Telegraf Nauka nedavno pisao, u pećini Mezmajskaja u Rusiji otkriven je najstariji poznati vrh koplja napravljen od kosti. Ovo složeno oružje, daleko kompleksnije od drvenog koplja, napravljeno je pre između 80.000 i 70.000 godina i takođe su ga pravili i koristili neandertalci.
(Telegraf Nauka/Science Advances/Phys.org)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.