Objavljene fotografije masovne grobnice na fudbalskom stadionu: „Ovo je jedinstveno za celu rimsku istoriju“

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Masovna grobnica otkrivena je na fudbalskom stadionu u bečkom distriktu Zimering, o čemu je Telegraf Nauka već pisao, a konačno su objavljene i prve fotografije ovog senzacionalnog arheološkog otkrića. Skeleti 129 ljudi koji su živeli u vreme Rimskog carstva i to u 1. veku, otkriveni su tokom obnove sportskog kompleksa u austrijskoj prestonici.

Masovna grobnica pronađena je u oktobru 2024, ali su je tek u sredu eksperti Bečkog muzeja predstavili javnosti uz objašnjenje da je povezana sa „katastrofalnim događajem u vojnom kontekstu“. Takođe, naveo je AP, ovo su dokazi prvog vojnog sukoba u tom regionu.

Beč, masovna grobnica Foto: Tanjug/AP/Reiner Riedler, Wien Museum

Potvrđeno je da je u grobnici bilo 129 skeleta, ali je pronađeno još kostiju, pa se veruje da će ih ukupno biti više od 150.

- U kontekstu rimskog ratovanja ne postoji slično otkriće sahranjenih ratnika. Postoje velika bojna polja u Nemačkoj na kojima je nađeno oružje, ali su tu pronađena tela. Otkriće mrtvih je jedinstven o za celu istoriju Rimskog carstva – rekla je Mihaila Binder, vođa arheološkog tima na nalazištu.

Beč, masovna grobnica Foto: Tanjug/AP/A. Oecsi /Novetus

Vojnici Rimskog carstva su, dodaje se, obično kremirani, što je bila praksa sve do 3. veka.

Jama u kojoj su nađena tela pokazuje da je reč o neorganizovanom bacanju leševa. Svaki skelet imao je tragove povrede – na glavi, torzu i karlici.

- Imaju različite rane iz borbe, što odbacuje mogućnost egzekucije. Ovo je zaista bilo bojno polje. Postoje rane od mačeva, koplja, rane od udara tupim predmetom – rekla je Kristina Adler-Volfl, šefica arheološkog odeljenja Beča.

Sve žrtve su muškarci, uglavnom između 20 i 30 godina. Datiranje radioaktivnim ugljenikom C14 pokazalo je da su kosti iz perioda između 80. i 130. godine, što se slaže i sa predmetima nađenim kraj kostiju, poput oklopa, šlemova, eksera…

Beč, masovna grobnica Foto: Tanjug/AP/Reiner Riedler, Wien Museum

Samo jedna žrtva je potvrđena kao rimski vojnik. Arheolozi se nadaju da će DNK i izotopi stroncijuma pomoći da se identifikuju borci.

Prema pojedinim objavama, grobnica je iz 92. godine i doba ratova Rimljana protiv germanskih plemena u ovim oblastima.

(Telegraf Nauka/AP)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>