
Datiranje radioaktivnim ugljenikom u Mongoliji iznenadilo: Grnčarija 2.000 godina starija nego što se mislilo
Dugo se verovalo da je najstarija grnčarija stigla u Mongoliju pre oko 9.600 godina. Međutim, grnčarija iz Barun Hurea oko 2.000 godina je starija nego što se to mislilo, pokazalo je novo datiranje radioaktivnim ugljenikom,
Studija je objavljena u žurnalu Radiocarbon, a u njoj je predstavljeno novo datiranje radioaktivnim ugljenikom nalazišta iz holocena u mongolskom regionu Cakirtin Hundi, piše Phys.org.
Cakirtin Hundi se nalazi oko 700 kilometara južno od Ulan Batora, prestonice Mongolije, i nalazi se u okviru masiva Arts Bogdin Nuru.
- Praistorijska nalazišta povezana sa ranim, srednjim i kasnim paleolitom u Cakirtin Hundiju otkrivena su na prelazu iz 20. u 21. vek od strane mongolsko-rusko-američke ekspedicije. Nalazište duguje svoje ime prisustvu brojnih izdanaka kremena i neprocenjivom broju predmeta od kremena. To je jedno od najprostranijih praistorijskih nalazišta u Centralnoj Aziji – rekao je dr Pšemislav Bobrovski, vođa istraživanja.
Kako je dodao, uprkos brojnim ostacima naselja iz kamenog doba, do sada su tamo sprovedena samo ograničena arheološka istraživanja.
- Cilj našeg projekta jeste da analizira prirodu dugoročnog praistorijskog naseljavanja oko Cakirtin Hundija. Rekonstrukcije životne sredine, hronološko određivanje naselja i ekonomija sirovina glavni su ciljevi kako bi se dobila slika o nekoliko hiljada godina ljudske aktivnosti na ovom području – rekao je dr Bobrovski.
Tri nalazišta sadržala su različite artefakte, uključujući litičke nalaze, artefakte od ljuski nojevih jaja, keramiku i ognjišta.
Osim toga, datumi dobijeni u istraživanju pružaju nove uvide u precizno vreme dolaska keramike u Mongoliju. Na osnovu prethodnih istraživanja, verovalo se da je najranija keramika stigla u Mongoliju pre oko 9.600 godina. Međutim, keramika iz Barun Hure, koja je pronađena u neposrednom kontekstu ognjišta skoro je 2.000 godina starija nego što se ranije mislilo.
- Datumi koje smo dobili pokazuju da je znanje o izradi keramičkih posuda stiglo u region Gobi Altaj skoro 2.000 godina ranije nego što se ranije mislilo. Hronološki, oni odgovaraju, na primer, ranim datumima za keramiku iz severne Kine – objasnio je dr Bobrovski.
(Telegraf Nauka/Phys.org)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.