Ima ih 40 miliona, a prvi put otkriveno nešto o njihovoj prošlosti: Sve počelo kad je Sahara bila zelena

A. I.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Pripadnici naroda Fulani snimljeni pedesetih godina prošlog veka... Foto: Keystone Press Agency / Zuma Press / Profimedia

Narod Fulani, jedna od najvećih nomadskih etničkih grupa u Africi, ima složeno genetsko poreklo sa uticajima i sa severa i sa zapada Afrike, a kroz istoriju su ih oblikovale seobe koje su ostavile trag u njihovom genetskom pejzažu. To je otkrilo najnovije istraživanje porekla i genetskog diverziteta naroda Fulani, piše Phys.org.

Fulani govore jezicima iz nigersko-kongoanske grupe i žive raštrkani širom Sahela. Uprkos tome što naseljavaju prostore od Atlantskog okeana do jezera Čad, njihovo poreklo bilo je nejasno. Razlog za to je što vode nomadski stil života i žive u šatorima i privremenim naseljima, pa za njima ne ostaje mnogo arheoloških tragova.

- Iako su Fulani velika grupa sa više od 40 miliona ljudi, uglavnom nisu dovoljno prepoznati u istraživanjima genoma. Zato je ova studija veoma važna razumevanje njihove istorije i diverziteta u Africi uopšte – rekao je Cezar Fortes-Lima, genetičar populacije sa Univreziteta Džon Hopkins i Univerziteta u Upsali i glavni autor studije objavljene u The American Journal of Human Genetics.

Istraživanje je sprovedeno u 7 afričkih država, u saradnji sa narodom Fulani i lokalnim istraživačima. Prikupljeno je 480 bioloških uzoraka sa 18 lokacija, a tim je otkrio povezanost kulture, geografije i genetike naroda Fulani.

- Naša analiza otkrila je genetske razlike između lokalne Fulani populacije po podeli zapad-istok, čime se naglašava njihova kompleksna genetska istorija, koju su oblikovale interakcije sa različitim lokalnim grupama i posebni demografski događaji – rekao je Mame Joro Dijalo, doktorand Karlovog univerziteta u Pragu, koji je učestvovao u istraživanju.

Naučnici su otkrili genetsku komponentu povezanu sa svim ispitanim grupama naroda Fulani i veruju da je zajednička predačka komponenta vezana za početak stočarstva u Africi tokom perioda „zelene Sahare“, pre između 12.000 i 5.000 godina.

- Poređenje genetskih podataka naroda Fulani i drevnih pojedinaca čije je prisustvo prepoznato kao genetska komponenta svih populacija naroda Fulani povezano je sa drevnim grupama sa severa Afrike. To pruža dodatni pogled na dugu genetsku istoriju i drevne kontakte, posebno sa marokanskim stanovništom, poput Berbera – rekla je Karina Šlebuš, evolutivna genetičarka sa Univerziteta u Upsali i jedna od autora studije.

Kod naroda Fulani otkriven je i genetski doprinos drugih afričkih grupa sa zapada, istoka i iz centralne podsaharske Afrike.

- Tokom poslednjih 500 godina transsaharska trgovina mogla je da igra ključnu ulogu u razvoju velike trgovinske mreže naroda Fulani, što je dovelo do širenja stočarstva u Africi – rekla je Šlebušova.

(Telegraf Nauka/Phys.org)