Ubili su najmanje 42 dece i obojili njihova tela: Razlog za brutalni ritual bila je borba protiv suše

Vreme čitanja: oko 2 min.

U Velikom hramu u Tenočtitlanu otkriveni su ostaci mališana žrtvovanih bogu Tlaloku u 15. veku, a konačno otkriven i razlog strašnog obreda

Prikaz boga Tlaloka... Foto: Peter Horree / Alamy / Alamy / Profimedia

Masovno žrtvovanje dece bogu kiše Tlaloku u Astečkom carstvu 15. veka dogodilo se u vreme smrtonosnih suša u regionu, pokazalo je novo istraživanje. Skeletni ostaci najmanje 42 mališana, stara od 2 do 7 godina, otkriveni su u Velikom hramu u Tenočtitlanu, današnjem Meksiko Sitiju, još 1980. i 1981.

Skeleti, koju su bili okrenuti nagore, a udovi su im bili zgrčeni, stavljeni su na sloj peska, a neki od njih bili su okićeni ogrlicama i drugim nakitom, a imali su i zeleno kamenje u ustima, piše LiveScience.

Novo istraživanje, predstavljeno na skupu „Voda i život“ Meksičkog nacionalnog koledža, pokazuje da je brutalno žrtvovanje ove dece najverovatnije bilo pokušaj da se umilostivi bog kiše Tlalok u vreme velikih suša.

- U početku suše država je pokušala da ublaži efekte krize otvaranjem kraljevskih skladišta i deljenjem hrane najugroženijim klasama, istovremeno organizujući masovno žrtvovanje dece u Velikom hramu kako bi se smanjio bes „malih tlaloka“ (kišnih patuljaka koji su pomagali bogu Tlaloku). Neko vreme suočavali su se sa tragedijom na ovaj način, ali dugotrajnost krize učinila je državu ranjivom, pa je dozvoljen masovni egzodus – rekao je Leonardo Lopez Luhan, arheolog i direktor Projekta Veliki hram pri Nacionalnom institutu antropologije i istorije (INAH), na skupu.

Da bi otkrili zašto je bilo masovnih žrtvovanja, istraživači INAH-a proučavali su geološke podatke i Meksički atlas suše, što je pokazalo da je u centralnom Meksiku velika suša trajala od 1452. do 1454.

Suša je pogodila Astečko carstvo u vreme vladavine Montezume I (1440-1469) i tokom izgradnje Velikog hrama. Bila je toliko jaka da je došlo do uništenja useva, a gladne porodice prodavale su decu u okolnim gradovima u zamenu za hranu.

U pokušaju da se izbore sa sušom, država je žrtvovala decu. Njihova tela bila su poprskana plavim pigmentom, kraj njih su postavljene školjke i male ptice, a bili su okruženi sa 11 skulptura od vulkanskog kamena. Skulpture su napravljene da prikazuju Tlaloka, astečkog boga kiše. Luhan veruje da su i ukrasi na deci pokazivali da je ideja bila da deca liče na „male tlaloke“, kišne patuljke, u vreme žrtvovanja.

Od 42 dečje žrtve, zasad je utvrđeno da su 22 bili dečaci, a 6 devojčice.

(Telegraf Nauka/LiveScience)