Misteriozna struktura za rituale i žrtvovanje iskopana u Jerusalimu: Zapečaćena je pre 2.800 godina
Jedinstvena struktura, koju su stručnjaci Izraelske uprave za antikvitete (IAA) otkrili na istočnim padinama Davidovog grada, ima osam soba isklesanih od kamena sa oltarom, stelom (masebom) i presama za ulje i vino. U novom članku objavljenom u žurnalu ‘Atiqot, direktor iskopavanja Eli Šukron sugeriše da je struktura imala religijsku svrhu, saopštila je IAA.
Ova izvanredna struktura iz vremena Prvog hrama otkrivena je tokom iskopavanja IAA u Davidovom gradu. Veruje se da je korišćena za obrede u vreme dok je još Solomonov hram stajao na Hramovnoj gori, nekoliko stotina metara dalje. To je jedina do sada otkrivena ritualnba struktura u Jerusalimu i jedna od retkih pronađenih u Izraelu.
Struktura je imala površinu od oko 220 metara kvadratnih i osam soba isklesanih od kamena, s tim da je svaka soba imala posebne predmete – presu za ulje, presu za vino, odvodni kanal, oltar, masebu kraj koje su se najverovatnije obavljali obredi i prinosile žrtve… Jedna soba ima neobične oznake u obliku slova V, čija je oznaka nepoznata. Eli Šukron veruje da je to bila baza za tronožac koji je imao ulogu u ritualima.
U maloj pećini na samoj ivici strukture pronađena je gomila predmeta iz 8. veka pre nove ere, među kojima su lonci za pripremu hrane, posude sa drevim zapisina, pečati, dekoracije i kamenje za mlevenje zrna.
Šukron veruje da je ova struktura korišćena do 8. veka pre nove ere.
- Struktura je prestala da se koristi u 8. veku, možda zbog verske reforme kralja Jezekilja. Preba Bibliji, Jezekilj je pokušao da centralizuje religiju u Hramu u Jerusalimu, da ukine obrede širom kraljevstva. Biblija opisuje kako je tokom vremena prvog hrama bilo još mesta za verske obrede van Hrama, a dva kralja Judeje – Jezekilj i Josija – sproveli su reforme da eliminišu ova mesta i koncentrišu verske obrede u Hramu – rekao je on i dodao:
- Kada smo započeli iskopavanja u Davidovom gradu 2010. otkrili smo da je nalazište zapečaćeno materijalom iz 8. veka pre nove ere, što znači da je pre toga prestalo da se koristi. Maseba je ostala u uspravnom položaju i na originalnom mestu, a i ostale prostorije su dobro očuvane.
Severni deo strukture prvi put je primećen 1909, ali su prava iskopavanja zapoeta tek 2010.
(Telegraf Nauka/IAA)
Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.