Otkrivena tajna plave boje drevnih Maja

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Istraga nalik onima koje je vodio Šerlok Holms otkrila je zaboravljeni metod dobijanja upečatljive plave boje drevnih Maja. Metod je bio drugačiji od onog koji su takođe koristile Maje, a koji je otkrio isti autor, ali pre skoro 20 godina.

Plava boja Maja otkrivena je 1931. i odmah su naučnici utvrdili da je to pigment koji nije lako dobiti. Boja nalik azurnoj boji neba korišćena je za farbanje svega, od keramike do ljudskih žrtava u kasnom preklasičnom periodu, koji je trajao od 300. godine pre nove ere do 300. godine nove ere, piše LiveScience.

Plava boja Maja je veoma neobična jer predstavlja mešavinu organske indigo plave i neorganskog minerala iz gline palogorskita. Bogata plava boja ne bledi vremenom – opstala je uprkos teškim uslovima tropskih šuma južnog Meksika i Gvatemale, gde je drevna civilizacija Maja nastala.

Naučnici su decenijama pokušavali da otkriju precizan metod proizvodnje plave boje Maja, ali su uspeli tek 2008. Analizom tragova pigmenta na grnčariji i na dnu bunara u Čičen Ici, nalazištu na Jukatanu, istraživački tim koji je predvodio Din Arnold, kustos antropologije Muzeja Fild u Čikagu, utvrdio je da je ključ dobijanja boje u kopalu. Zagrvanjem mešavine indiga, kopala i palogorskita iznad vatre Maje su proizvele jedinstveni pigment, izvestio je on svojevremeno.

Na godišnjem skupu Društva američkih arheologa u Denveru Arnold je predstavio otkriće drugog metoda pravljenja plave boje Maja. Istraživanje je objavljeno u njegovoj knjizi „Majanska plava“.

Nakon detaljnih ispitivanja više majanskih posuda u Čičen Ici, Arnold je shvatio da je beli trag u njima verovatno palogoskit. Mikroskopska analiza 12 posuda otkrila je i male, spaljene pupoljke biljaka, kao i to da su posude zagrevane odozdo, pokazao je njegov „detektivski rad“.

- Na kraju, ove opservacije pružile su dokaze da su Maje koristile ovaj metod kao drugi način dobijanja plave boje. Ali majanska plava nije samo lepa boja. To je kulturno nasleđe Maja. Ovo je genijalno otkriće i znanje je bilo ograničeno na specijaliste poput sveštenika – rekao je Arnold za LiveScience.

On je dodao da je majanska plava bila posebno bitna u žrtvovanju bogu Čaku tokom perioda suša.

(Telegraf Nauka/LiveScience)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>