Pronađena grobnica Te Kab Čaka, prvog vlada drevnog grada Maja: Ovakvog otkrića nije bilo više od 4 decenije

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Arheolozi sa Univerziteta u Hjustonu tokom iskopavanja u Karakolu, u Belizeu, otkrili su grobnicu Te Kab Čaka, prvog vladara drevnog grada Maja i osnivača njegove kraljevske dinastije.

Sada u ruševinama, Karakol je nekada bio metropola i važan politički akter u istoriji Maja, dominirao je južnim delom Jukatana od 560. do 680, a onda je napušten pre 900. godine.

Ovo otkriće je prvo identifikovanje vladarske grobnice posle više od četiri decenije rada u Karakolu, piše Phys.org.

Te Kab Čak, koji je stupio na presto 331, sahranjen je u podnožju hrama kraljevske porodice sa 11 keramičkih posuda, izrezbarenim cevima od kostiju, nakitom od žada, mozaičkom maskom od žada, školjkama sa Pacifika...

Keramičke posude u odaji uključivale su prikaz majanskog vladara koji drži koplje i prima darove. Druga posuda prikazuje lik Ek Čuaha, majanskog boga trgovaca, okruženog darovima. Četiri keramičke posude prikazuju vezane zarobljenike (slične posude su se takođe pojavile u dve povezane sahrane). Dve posude su imale poklopce sa drškama u obliku glava koatija.

Tim koji predvode saradnici, supružnici Arlen F. Čejs i Dajen Z. Čejs sa Univerziteta u Hjustonu, obavljao je iskopavanja u Karakolu više od 40 godina. Čejsovi procenjuju da je u vreme sahrane vladar bio u poodmaklim godinama i visok oko 170 cm. Nije imao preostalih zuba.

Njihova istraživanja na Severoistočnom akropolju u Karakolu pokazuju da je grobnica Te Kab Čaka bila prva od tri velike grobnice nastale oko 350, u vreme ranog kontakta sa centralnomeksičkim gradom Teotivakanom, udaljenim oko 1.200 kilometara.

- Jedno pitanje koje zbunjuje arheologe koji se bave Majama još od šezdesetih jeste da li su Meksikanci iz Teotivakana uveli novi politički poredak u majansku oblast. Majanski kameni spomenici, hijeroglifski datumi, ikonografija i arheološki podaci sugerišu da su se široko rasprostranjene pan-mezoameričke veze dogodile nakon događaja iz 378. koji se naziva „entrada“ - rekla je Dajen Z. Čejs, arheolog i viša potpredsednica za akademska pitanja i prorektorka na Univerzitetu u Hjustonu, i dodala:

- Još uvek se raspravlja o tome da li je ovaj događaj predstavljao stvarne Teotivakance u majanskoj oblasti ili Maje koje su koristile centralnomeksičke simbole. Arheološki podaci iz Karakola sugerišu da je situacija bila daleko složenija.

(Telegraf Nauka/Phys.org)

Video: Posetili smo „najstariju piramidu na svetu“

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>