Eksperti ispitali starost „dvorane kralja Artura“: Rezultati su ih potpuno šokirali

Vreme čitanja: oko 2 min.

Humka u Kornvolu povezivana sa mitskim vladarem neverovatnih 4.000 godina je starija nego što se mislilo, pokazalo istraživanje tehnikom OSL

Uzimanje uzoraka iz „dvorane kralja Artura“… Foto: Jam Press/Cornwall National Land / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Nalazište u Kornvolu popularno nazivano „dvorana kralja Artura“ 4.000 godina je starije nego što se mislilo. To je pokazalo novo istraživanje eksperata sa više britanskih univerziteta, saopštio je Univerzitet u Sent Endruzu.

Tim eksperata, među kojima je dr Tim Kined s tog univerziteta, sproveli su istraživanja na humci Bodmir Mur, povezivanoj sa mitskim britanskim vladarom, i potvrdili da je nastala u praistoriji, mnogo pre nastanka legendi o Arturu i njegovim vitezovima okruglog stola.

Za spomenik se ranije verovalo da je iz srednjevekovnog perioda, ali je sada utvrđeno da je nastao 4.000 godina ranije. Nalazište ima pravougaoni oblik i napravljen je od zemlje i kamenja, sa 56 stena od kojih su neke visoke i 1,8 metara. Prvobitna pretpostavka je bila da je reč o toru sagrađenom oko 1000. godine. Međutim, pretpostavljalo se da je možda starija.

Zbog toga su dr Kined i njegov tim koristili tehniku nazvanu OSL (optička stimulisana luminescencija) koja je pokazala da je humka stara oko 5.500 godina.

Humka Bodmir Mur... Foto: Jam Press/Cornwall National Land / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

- Ekstremno je uzbudljivo što konačno imamo utvrđeno vreme nastanka ovog enigmatskog spomenika, prethodno samo povezivanog sa mitovima i legendama – rekao je Kined u saopštenju.

Kako dodaje, on i prof. Sem Tarner sa Univerziteta u Njukeslu posetili su iskopavanja na humci Bodmir Mur.

- Demonstrirali smo da je zemljište ispod nekih delova korišćeno u izgradnji i da je resetovalo signale luminescencije, što nam je dalo priliku da datiramo spomenik. Imajući u vidu da je 4.000 godina stariji nego što se mislilo, moramo da ga posmatramo u kontekstu praistorije Bodmir Mura. Sve to ukazuje da je u to vreme postojala živa neolitska kultura na tom prostoru i to treba dodatno istražiti – naglasio je dr Kined.

Inače, kralj Artur je prvi put povezan sa ovim nalazištem u dokumentu iz 1954. u kome se sugeriše da je ovaj vladar posećivao humku i njenih misterioznih 56 stena. Međutim, ta tvrdnja bila je problematična i kada se verovalo da je reč o srednjovekovnom spomeniku jer je Artur mitski kralj o kome postoje legende poput onih o vitezovima okruglog stola, ali ne i bilo kakav savremeni istorijski izvor. Najraniji spomen Artura je iz 9. veka, više od 300 godina nakon opisanih događaja.

Jedan od prikaza kralja Artura nastao u 13. veku... Foto: British Library / akg-images / Profimedia

(Telegraf Nauka/University of St Andrews)