Student poneo detektor metala i ašov, pa iskopao vikinško blago: Povezano je s Rusijom, Ukrajinom i Engleskom
Arheolozi veruju da je 7 srebrnih narukvica napravljeno u 9. veku
Student arheologije otkrio je 7 spektakularnih srebrnih narukvica iz vikinške ere severno od drugog po veličini danskog grada. Narukvice su povezane sa prostorima današnje Rusije, Ukrajine i Engleskom, saopštio je Muzej Moesgard iz Orhusa, a preneo je AP.
Gustav Brunsgard, 22-godišnji student, naišao je na narukvice dok je, sa detektorom metala i ašovom, istraživao oblast istorijskog vikinškog naselja u Orhusu.
- Ovo otkriće naglašava da je Orhus bio centralno čvorište vikinškog sveta – rekao je Kasper H. Andersen, istoričar muzeja posvećenog arheologiji i etnografiji.
Arheološki stručnjaci veruju da su narukvice iz 9. veka, što je početak vikinške ere, koja je trajala od 793. do 1066.
Jedna od narukvica ima oblik koji potiče iz vikinških naselja sa prosta današnje Rusije i Ukrajine, pa zatim kopirana i u nordijskim krajevima. Tri su urađene u stilu iz južne Skandinavije tog vremena, a poslednje tri nemaju nikakve ukrase i veoma su retke. Pretpostavlja se da su iz Skandinavije i Engleske.
Narukvice ukupno imaju 500 grama. U vikinško doba srebro je bilo glavna vrednost, njime se plaćala roba, ali i demonstrirala nečija „finansijska sposobnost“, navode iz muzeja.
Vikinško doba je period tokom koga su skandinavski avanturisti pljačkali, a zatim naseljavali velike delove Evrope i imali ključnu ulogu u nastanku mnogih država. Na zapadu kontinenta kolonizovali Englesku, Irsku i Francusku, ali otišli su i dalje – do Islanda, Grenlanda i Amerike. S druge strane su kolonizovali prostore današnje Rusije i Ukrajine, crnomorsku obalu, Siciliju i južnu Italiju. U jednom trenutku služili su i vizantijske careve i to u čuvenoj varjaškoj gardi.
(Telegraf Nauka/AP)