Magnetni severni pol se pomera, približio se Rusiji i nastavlja da se kreće: Šokantno ponašanje magnetosfere

A. I.
A. I.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Sistemi za navigaciju na pametnim telefonima upravo su dobili novo ažuriranje – magnetni severni pol se pomerio i sada je bliži Sibiru nego pre pet godina, a nastaviće da se pomera ka Rusiji. To pokazuje novi model koji prati položaj magnetnog severnog pola, a koji su objavili naučnici.

Za razliku od geografskog Severnog pola, koji predstavlja fiksnu lokaciju, položaj magnetnog severnog pola određen je Zemljinim magnetnim poljem, koje se stalno kreće. Poslednjih nekoliko decenija kretanje magnetnog severa bilo je iznenađujuće – prvo se dramatično ubrzalo, a zatim je naglo usporilo – a naučnici ne mogu da objasne osnovni uzrok neobičnog ponašanja, piše CNN.

Buduća pomeranja magnetnog severa

Globalni sistemi za pozicioniranje (GPS), uključujući one koje koriste avioni i brodovi, pronalaze magnetni severni pol koristeći „Svetski magnetni model“ (WMM), kako je nazvan 1990. godine. Razvili su ga Britanski geološki zavod i Nacionalna uprava za okeane i atmosferu SAD (NOAA), a on beleži utvrđeni položaj magnetnog severa i predviđa buduće pomeranje na osnovu putanje iz poslednjih nekoliko godina. Da bi se očuvala tačnost GPS merenja istraživači svakih pet godina revidiraju WMM.

- Što duže čekate da ažurirate model, greška postaje veća. Način na koji je model izgrađen, naša predviđanja predstavljaju samo skup naših trenutnih znanja o magnetnom polju - rekao je dr Arno Šulija, viši naučni istraživač na Univerzitetu Kolorada u Bolderu i Nacionalnim centrima za informacije o životnoj sredini NOAA.

Naučnici su 17. decembra objavili dva modela: standardni WMM, sa rezolucijom od približno 3.300 kilometara na ekvatoru, i prvi model visoke rezolucije, sa rezolucijom od oko 300 kilometara na ekvatoru. Dok svako može da koristi moćniji model visoke rezolucije, većina GPS hardvera koji se koriste uključuje standardni WMM i nije opremljena za drugi, pa mnogi neće imati koristi od ovog ažuriranja, rekao je dr Vilijam Braun, geofizičar i istraživač geomagnetizma u Britanskom geološkom zavodu.

Magnetni i geografski polovi Foto: Shutterstock/OSweetNature

- Glavne avio-kompanije će nadograditi navigacioni softver u svim svojim flotama aviona kako bi učitale novi model, a vojske u NATO će morati da nadograde softver u ogromnom broju složenih navigacionih sistema na svim vrstama opreme. Zamislite to kao nadogradnju vašeg pametnog telefona - ne želite nužno da kupite novi telefon samo da biste nadogradili aplikaciju na novu verziju koja je moćnija - rekao je Braun za CNN. Ali za većinu ljudi, prelazak nije neophodan.

Prelazak na novi model trebalo bi da protekne bez problema za GPS korisnike.

- S novim ažuriranjem naučnici su potvrdili tačnost predviđanja prethodnog modela o tome gde će se magnetni sever naći do 2025. Prognoza je bila veoma dobra. I tako je novi model potvrdio da nismo bili daleko - rekao je Šulija.

Zašto se magnetni severni pol kreće?

Ali zašto su sva ova ažuriranja neophodna i zašto magnetni sever ne ostaje na jednom mestu?

Kako piše CNN, „na vrhu sveta, usred Arktičkog okeana, nalazi se geografski Severni pol, tačka na kojoj se spajaju sve linije geografske širine“. Određivanje Severnog pola je izazovno jer se iznad njega nalazi morski led koji se pomera, ali je sama geografska lokacija fiksirana. S druge strane, magnetni severni pol je najsevernija tačka spajanja Zemljinog magnetnog polja, magnetosfere. Ona štiti Zemlju od štetne solarne radijacije i sprečava solarne vetrove da odnesu Zemljinu atmosferu. Zbog toga što jezgro naše planete nikad ne staje, ni magnetosfera nije statična. Zbog toga je najsevernija magnetna tačka uvek u pokretu.

Od otkrića 1831. magnetni severni pol se pomerio iz Kanade ka Rusiji.

- Obično se kretao oko 10 kilometara godišnje ili manje tokom poslednja 4 veka. Međutim, od 1990. se to ubrzalo, sa 15 kilometara godišnje na 55 kilometara godišnje. Ovo su promene bez presedana – rekao je Braun.

(Telegraf Nauka/CNN)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>