
Dobre vesti za astronaute: Arterije ostaju normalne godinama nakon dugotrajnog boravka u svemiru
Izgleda da struktura i funkcija arterija astronauta ostaju stabilne i bez oboljenja tokom pet godina nakon povratka sa Međunarodne svemirske stanice (MSS).
Studije su pokazale promene u telima astronauta nakon boravka u svemiru, uključujući oči, mišiće i kosti. Kratkoročno gledano, adaptacije ljudskog kardiovaskularnog sistema u mikrogravitaciji uključuju manje krvi koja cirkuliše kroz telo, smanjenu sposobnost fizičkog delovanja, vrtoglavicu ili nesvesticu prilikom stajanja nakon povratka na Zemlju.
Međutim, nalazi su manje jasni u pogledu dugoročnih efekata dugotrajnog svemirskog putovanja na telo čoveka.
Nova studija o dugoročnim efektima uključivala je 13 astronauta NASA. Otkad su počeli misije na MSS u kasnim 30-im do kasnih 50-ih godina svog života, astronauti su proveli između četiri meseca do skoro godina dana u svemiru.
Istraživači su proučavali ultrazvučne snimke vratnih i ručnih arterija pre lansiranja, tokom boravka u svemiru, jednu nedelju nakon povratka na Zemlju i do tri puta u roku od pet godina po povratku. Osim toga, takođe su analizirani medicinski podaci astronauta u periodu od tih pet godina i upoređeni sa podacima sakupljenim pre lansiranja.
Među glavnim nalazima studije su:
Viši nivoi većine markera zapaljenja i oksidativnog stresa osmotreni u uzorcima krvi i urina tokom svemirske misije regulisani su u roku od nedelju dana posle povratka.
Nije primećeno povećanje debljine ili krutosti karotidnih arterija. Ova povećanja su znakovi buduće kardiovaskularne bolesti.
Vazodilatacija ručnih arterija, supklinički marker kardiovaskularnog oboljenja koji meri zdravlje krvnih sudova ostao je stabilan tokom vremena.
Ukupni nivoi holesterola i glukoze rasli su umereno tokom sedam godina posmatranja, ali hemoglobin A1C nije, što sugeriše da rizici od bolesti srca i dijabetesa nisu rasli zbog svemirskog putovanja.
Koristeći medicinske podatke u instrumentu za procenu rizika koji je razvijen za opštu populaciju i predviđa razvoj bolesti srca tokom narednih 10 godina, istraživači su otkrili da se rizik povećao sa 2,6% pre putovanja u svemir na 4,6% do pet godina nakon povratka. Međutim, rizik se povećao samo za 0,5% kad je upotrebljen instrument razvijen za populaciju sa sličnim zdravstvenim karakteristikama kao kod astronauta.
Astronauti su prijavili da su održavali aktivan stil života nakon misija, uključujući one koji su penzionisani. Treba istaći da su istraživači objasnili da je prirodno starenje astronauta odgovorno za najveći deo povećanja u predviđenom riziku.
„Većina obeležja arterijske strukture i funkcije kod astronauta sa MSS nije bila drugačija nego pre odlaska u svemir i nije bilo znakova, simptoma ili dijagnoza kardiovaskularne bolesti tokom prvih pet godina nakon povratka na Zemlju iz dugotrajne misije u svemiru“, kažu istraživači. „Dakle, kardiovaskularni sistem astronauta pokazuje se kao otporan na faktore stresa svemirskog putovanja“.
(Telegraf Nauka/American Physiological Society)
Video: Projekat o osnaživanju Romkinja iz Srbije uzor evropske naučne zajednice, osvojio Grand Prize
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.