
Spas za vrela leta: Novi senzor pokazuje kad je vreme da popijete vodu
Tokom još jednog vrelog leta, uvek postoji pretnja od dehidratacije. Ovo stanje najčešće može da bude samo neprijatno, ali ume da bude i opasno po život, a teško ga je pratiti.
Istraživači sa Univerziteta Teksas u Ostinu rade na tome da to promene izumom novog neinvazivnog, nosivog senzora dizajniranog da konstantno meri nivo hidratacije korisnika. Takav uređaj bi mogao da pomogne fudbaleru da ostane hidriran tokom vrelog septembarskog meča, spreči vatrogasca koji se bori sa požarom da se previše isuši ili jednostavno javi kancelarijskom radniku kada je vreme da dopuni flašicu sa vodom.
- Dehidratacija je tiha pretnja koja svakodnevno pogađa milione ljudi. Naš nosivi senzor pruža jednostavan i efikasan način za praćenje nivoa hidratacije u realnom vremenu, osnažujući pojedince da preduzmu proaktivne korake kako bi ostali zdravi i postigli najbolje rezultate - rekla je Nanšu Lu, profesorka na Odseku za vazduhoplovno inženjerstvo i inženjersku mehaniku Kokrel škole inženjerstva, koja je vodila studiju objavljenu u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
On koristi bioimpedansu, tehniku koja meri kako električni signali prolaze kroz telo, da bi pratio nivoe hidratacije. Koristeći strateški postavljene elektrode, senzor šalje malu, bezbednu električnu struju kroz ruku. Način na koji električna struja protiče kroz telo zavisi od količine vode u tkivima. Voda je dobar provodnik električne energije, pa hidrirana tkiva omogućavaju lakši prolaz struje, dok dehidrirana tkiva pružaju otpor protoku.
Podaci koje senzor prikupi bežično se prenose na pametni telefon, omogućavajući korisnicima da prate svoj nivo hidratacije.
(Telegraf Nauka/UT News)
Video: Razgovor sa Gregom Gejdžom, čovekom koji zna kako naš mozak radi
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.