Svemirski ćorak japanskih naučnika: „Vanzemaljski mikrobi“ sa asteroida Rjugu u stvari su sa naše planete
Letelica Hajabusa 2 Japanske svemirske agencije (JAXA) 2019. napravila je pravi podvig – prikupila je uzorke sa asteroida Rjugu. Naučnici su prošle godine uzbuđeno objavili vest da su u tom materijalu iz svemira pronašli dva organska jedinjenja ključna za život. Međutim, ispostavilo se da je dokaz o vanzemaljskim mikroorganizmima u stvari pravi svemirski ćorak – reč je o zemaljskim mikrobima koji su kolonizovali uzorke sa asteroida po dolasku na našu planetu 2020, pokazalo je istraživanje naučnika sa Imperijalnog koledža Londona.
Naučnici su u studiji objavljenoj u žurnalu Meteoritics & Planetary Science predstavili rezultate ispitivanja uzorka A0180, male količine zemljišta (1x0,8mm) koji je Hajabusa 2 donela sa asteroida 162173 Rjugu, preneo je Futurism.
Uzorci su preneti na Zemlju u hermetički zatvorenoj posudi, a onda je otvoren u azotu i najčistijim uslovima baš kako bi se sprečila kontaminacija. Pre analiza uzorci su prošli proces kompjuterske tomografije i skenirani su pomoću elektronske mikroskopije, piše Phys.org.
Ostaci organske materije, za koje se pretpostavljalo da su mikroorganizmi, primećeni su na površini uzorka. Varijacije u veličini i morfologiji ovih struktura nalikovali su poznatim mikrobima sa Zemlje. Posmatranje je pokazalo rast i propast prokariotske populacije sa generacijskim vremenom od 5,2 dana.
- Prisustvo terestrijalnih mikroorganizama u uzorcima sa Rjugua pokazuje da su mikroorganizmi najbrži kolonizatori na svetu i da uspevaju da prevaziđu svaku zaštitu od kontaminacije – navodi se u studiji.
(Telegraf Nauka/Futurism/Phys.org)