Radnici muzeja bušili na parkingu i na dubini od 244 metra otkrili nešto potpuno neočekivano: „Ovo je magično“

Vreme čitanja: oko 1 min.

Denverski muzej prirode i nauke... Foto: Shutterstock/JHVEPhoto

Radnici Denverskog muzeja prirode i nauke bušili su probne rupe na parkingu muzeja za potencijalni projekat geotermalne energije. Međutim, na dubini od 244 metra otkrili su nešto što niko nije očekivao – ostatke stvorenja starog oko 67 miliona godina.

Testiranje na parkingu je započeto u januaru kako bi se utvrdila mogućnost korišćenja prirodnog gasa za geotermalnu energiju, saopštio je Denverski muzej prirode i nauke.

Ekipa istraživača je to iskoristila da bolje ispita geologiju Denverskog basena, ali najveće oduševljene izazvalo je otkriće fosila delimične kosti dinosaurusa, najstarijeg dinosaurusa otkrivenog u Denveru.

- Ovo je uzbudljivo i za Muzej i za zajednicu Denvera. Fosil je iz ere pre masovnog izumiranja koje je zbrisalo dinosauruse i pruža redak pogled na ekosistem koji je nekad postojao na prostoru današnjeg Denvera – rekao je u saopštenju dr Džejms Hagadorn, kustos geologije u Muzeju.

Dr Patrik Okonor, direktor Odeljenja za geologiju i svemir u Muzeju, bio je deo tima koji je identifikovao kost kao pršljen dinosaurusa biljojeda. Datiran je na pre 67,5 miliona godina, a opisan u studiji u žurnalu Rocky Mountain Geology.

- Ovo je najneobičnije otkriće dinosaurusa u kome sam ikad učestvovao. Ekstremno je retko naći bilo kakav fosil prilikom bušenja – rekao je on.

Veruje se da je reč o dinosaurusu sličnom vrstama Thescelosaurus ili Edmontosaurus.

- U Muzeju sam 35 godina i nikad nismo imali ovakvu priliku – da proučavamo duboke geološke slojeve ovako duboko ispod zemlje sa neverovatnom preciznošću. To što se fosil pojavio tu je magično – rekao je dr Bob Rejnolds, istraživač Odeljenja za geologiju.

(Telegraf Nauka/DMNS)