„Bio je velik kao kokoška, samo sa mnogo dužim repom“: Otkriven najstariji dinosaurus Severne Amerike

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kako i kada tačno su se dinosaurusi pojavili i raširili planetom pre više od 200 miliona godina jeste pitanje u centru rasprava paleontologa već decenijama. Uobičajeno je gledište da su se ovi reptili pojavili na južnom delu superkontinenta Pangea, Godvani, milionima godina pre nego što su se raširili i po severnoj polovini, Lauraziji.

Međutim, novootkriveni dinosaurus, čije ostatke su otkrili paleontolozi Univerziteta Viskonsin-Medison, ruši tu teoriju jer predstavlja dokaze da su ovi reptili bili prisutni na severnoj hemisferi milionima godina ranije nego što se to mislilo, saopštio je Univerzitet Viskonsin-Medison.

Tim istraživača analizirao je fosilne ostatke otkako su prvi put otkriveni 2013. u današnjem Vajomingu, području koje se nalazilo blizu ekvatora na Lauraziji. Stvorenje nazvano Ahvaytum bahndooiveche sada je najstariji poznati laurazijski dinosaur, a sa procenjenom starošću od oko 230 miliona godina.

Ovo otkriće opisano je u studiji u Zoological Journal of the Linnean Society.

- Sa ovim fosilima imao najstarijeg ekvatorijalnog dinosaurusa na svetu, koji je takođe i najstariji dinosaurus u Severnoj Americi – rekao je Dejv Lavlejs, istraživač Geološkog muzeja Univerziteta Viskonsin

On je istraživanje sproveo zajedno sa diplomcem Aronom Kufnerom. Fosil je otkriven u sloju stene poznatom kao formacija Popo Agie, Lavlejsu i njegovim kolegama bile su potrebne godine pažljivog rada da analiziraju fosile, utvrde da su oni nova vrsta dinosaurusa i odrede njihovu procenjenu starost.

Iako tim nema kompletan primerak – to je izuzetno retka pojava za rane dinosauruse – pronašli su dovoljno fosila, posebno delova nogu vrste, da pozitivno identifikuju Ahvaytum bahndooiveche kao dinosaurusa, a verovatno i kao vrlo ranog rođaka sauropoda.

- Bio je u osnovi veličine kokoške, ali sa zaista dugim repom. Mislimo na dinosauruse kao na ove džinove, ali oni nisu tako počeli – rekao je Lavlejs.

U stvari, primerak Ahvaytum bahndooiveche, koji je bio odrastao, ali je mogao biti nešto veći u maksimalnoj starosti, bio je tek nešto viši od 30 centimetara i dugačak oko 90 centimetara od glave do repa. Iako naučnici nisu pronašli materijal lobanje, što bi moglo pomoći da se osvetli šta je jeo, drugi srodni rani sauropodi su jeli meso i verovatno bi bili svaštojedi.

Iako je naučni tim siguran da je otkrio najstarijeg dinosaurusa u Severnoj Americi, to je takođe prva vrsta dinosaurusa koja je dobila ime na jeziku plemena Istočnih Šošona, čija su predačka zemljišta uključuju mesto gde su pronađeni fosili. Stariji i srednjoškolci iz plemena Istočnih Šošona bili su sastavni deo procesa imenovanja. Ahvaytum bahndooiveche u grubom prevodu znači „dinosaurus iz davnina“ na jeziku Šošona.

(Telegraf Nauka/UW News)