Matematičari izračunali stopu rađanja dece koja sprečava izumiranje loze – potrebno da majka rodi bar 2,7 beba
Razvijene zemlje suočavaju se sa demografskom krizom, pa je tim matematičara sa Univerziteta Šizouka u Japanu otkrio je koliko je beba potrebno da rodi jedna žena da bi neka loza izbegla dugoročni nestanak.
- Obično se smatra da je nivo fertiliteta potreban za zamenu i održavanje populacije 2,1 dete po ženi, ali se tu zanemaruje stohastička demografska projekcija individualnog broja potomaka. Međutim, značaj stohastičke projekcije baca senku na nivo fertilititea od 2,1 deteta, posebno kod manjih populacija – navodi se u studiji objavljenoj u onlajn žurnalu PLOS One.
Matematičari su, dodaju, zato ispitali stope fertiliteta populacije sa stohastičkom projekcijom.
- Rezultati pokazuju da bi stopa fertiliteta trebalo da bude veća od 2,7 beba po ženi da bi se izbegao nestanak. Prag izumiranja se smanjuje ako se rađa više beba ženskog pola. Smatramo da ovi rezultati objašnjavaju i fenomen da se više devojčica rađa pod teškim uslovima – naveli su u studiji naučnici koje je predvodio istraživač Takuja Okabe.
Matematičari su koristili matematičke modele da vide kako demografske varijacije utiču na preživljavanje različitih populacija tokom više generacija, piše Phys.org.
Autori zaključuju da istinska održivost populacije – kao i održivost jezika, kulturnih tradicija i raznolikih porodičnih loza – zahteva preispitivanje konvencionalnih ciljeva fertiliteta. Nalazi takođe imaju implikacije na napore za očuvanje ugroženih vrsta za koje su postavljene ciljne stope fertiliteta, ističu oni.
- Uzimajući u obzir stohastičnost u stopama fertiliteta i mortaliteta, kao i u odnosu polova, stopa fertiliteta viša od standardnog nivoa zamene neophodna je da bi se osigurala održivost naše populacije – rekla je Dijan Karmeliza N. Kuarezma.
Prema proračunima, trenutno na svetu živi 8,06 milijardi ljudi, što je više nego bilo kad u istoriji, a mnogi naučnici upozoravaju da je svet prenaseljen i da je resursa na planeti sve manje.
(Telegraf Nauka/Phys.org/PLOS One)