Akademici sa Oksforda pili iz pehara napravljenog od ljudske lobanje

A. I.
Vreme čitanja: oko 2 min.

London: Akademici sa Oksforda pili iz pehara napravljenog od ljudske lobanje

Pehar je korišćen na večerama u Vorčester koledžu na Oksfordu... Foto: Peter Schickert / imago stock&people / Profimedia

Članovi akademske zajednice na britanskom Voster koledžu u Okfordu decenijama su za piće koristili pehar napravljen od ljudske lobanje, otkrila je najnovija knjiga profesora Dena Hiksa koja istražuje nasilnu kolonijalnu istoriju korišćenja ljudskih ostataka, prenose danas britanski mediji.

Pehar napravljen od uglačanog gornjeg dela lobanje sa srebrnom ivicom i postoljem, koristio se na formalnim večerama u tom koledžu sve do 2015, navodi Hiks, kustos svetske arheologije u muzeju Pit Rivers u Oksfordu, piše Gardijan.

U njegovoj knjizi "Svi spomenici će pasti", otkriveno je i da su u ovoj posudi posluživane i čokoladice pošto je počela da propušta vino. Kako je Hiks naveo, pošto je sve više studenata i gostiju koledža izrazilo uznemirenost zbog korišćenja ovakvog pehara, ritual je ukinut, a 2019. koledž ga je pozvao da istraži poreklo lobanje.

Prema rečima Hiksa, debata o nasleđu kolonijalizma se uglavnom fokusira na tome kako su istaknuti Britanci, koji su od njega profitirali, prikazani statuama ili su ugledne institucije dobile njihova imena. Kako je naveo, on je, međutim, želeo da prikaže da je identitet žrtava kolonijalne vladavine brisan iz istorije usled britanskih rasističkih ideja i dehumanizacije.

Hiks nije pronašao podatke o tome kome je pripadala lobanja pretvorena u čašu, iako analize pokazuju da je stara oko 225 godina, a posredni dokazi sugerišu da je poticala sa Kariba i verovatno pripadala ženi koja je služila kao robinja. Podaci o vlasnicima pehara su, međutim, dobro poznati, a na srebrnoj ivici ugravirano je ime bivšeg studenta Džordž Pit-Riversa, koji ga je 1946. poklonio koledžu. Njega je internirala britanska vlada tokom Drugog svetskog rata zbog podrške fašističkom lideru Osvaldu Mozliju.

Pehar je bio deo privatne kolekcije dede Džordža Pit-Riversa, koji je osnovao muzej Pit Rivers 1884. godine, a kupio je ovaj predmet te iste godine na aukciji kod Sotbija.

Poslanica laburista, Bel Ribeiro-Adi, koja predsedava parlamentarnom grupom za reparacije afričkim zemljama, izjavila je da je gnusno pomisliti kako su privilegovani akademci Oksforda sedeli u svom bogatstvu stečenom od vekovnog kolonijalnog nasilja i otimanja, i pili iz ljudske lobanje nekoga ko je pretvoren u roba.

Portparol koledža Voster naveo je da je rukovodeće telo ove ustanove odlučilo da se pehar lobanja pohrani u arhivu sa poštovanjem, gde mu se više ne može pristupiti. Hiks je u svojoj knjizi naveo da je koledž rešio ovo pitanje na etički i pažljiv način. On je, međutim, u knjizi pomenuo da je bilo još ovakvih primera kada su istaknuti ljudi viktorijanskog doba izlagali ljudske lobanje u svojim domovima ili ih poklanjali muzejima.

(Telegraf Nauka/Tanjug)