Konačno otkriveno kako zmije mogu da gutaju i vare kosti: Ovo nikad ranije nije primećeno, a spektakularno je

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kada mesožderi koji nastanjuju našu planetu uhvate plen, uglavnom pojedu sve osim kostiju. Ali zmije mogu da rašire svoje vilice tako da progutaju ceo plen, sa sve kostima. A onda te kosti obrađuju u telu.

Kako zmije imaju tu izvanrednu sposobnost da gutaju i vare kosti dosad je bilo nejasno. Naučnici su, zbog toga, proučavali burmanskog pitona (Python molurus bivittatus) i otkrili ranije nepoznatu vrstu ćelija u crevima ovog udava. Upravo one omogućuju da se obradi ogromna količina kalcijuma i fosfora, koja bi inače preopteretila sistem zmije, prenosi ScienceAlert!

- Morfološka analiza epitela pitona otkrila je specifične čestice koje nikad ranije nisu viđene kod drugih kičmenjaka. Za razliku od normalnih upijajućih enterocita, ove ćelije su veoma uske, imaju kratke mikrovile i nabor koji formira kriptu – rekao je biolog Žan-Erve Linjo sa Univerziteta u Monpeljeu.

Samo nekoliko vrsta životinja primećeno je kako namerno jede kosti, što je praksa poznata kao osteofagija. Uglavnom je povezana sa unosom fosfora i kalcijuma. Upravo zbog toga, zmije koje se čuvaju kao kućni ljubimci i jedu hranu bez kostiju, imaju nedostatak kalcijuma. To znači da su skeleti plena vitalan deo ishrane zmija.

- Želeli smo da identifikujemo kako mogu da obrade tu količinu kalcijuma kroz crevni zid – rekao je Linjo.

Koristili su svetlosne i elektronske mikroskope da prouče enterocite, ćelije kojima su obložena creva burmanskog pitona. Takođe su pratili hormone i količinu kacijuma u krvi kada zmije gladuju, kada jedu normalan plen i kada ih hrane plenom bez kostiju.

Rezultat je otkrio specijalizovane ćelije koje omogućuju zmijama da obrade i metabolizuju kosti.

- Ove ćelije imaju apikalnu kriptu koja ima višeslojnu česticu sastavljenu od kalcijuma, fosfora i nukleacionih elemenata bogatih gvožđem u centru. Kad zmija gladuje, ovaj tip ćelija ima praznu kriptu. Kada zmije jedu plen bez kostiju, čestice ne nastaju, iako u kripti ima elemenata gvožđa. Kada se dodaju suplementi kalcijuma, onda velike čestice ispunjavaju kriptu – naveli su naučnici u studiji objavljenoj u Journal of Experimental Biology.

Osim toga, u fekalijama pitona nema kostiju i njihovih fragmenata, što znači da su skeleti plena potpuno svareni.

(Telegraf Nauka/ScienceAlert!)

Video: Prirodnjački muzej dobija svoju zgradu posle 130 godina

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>