Naučnik u Belgiji flašira miris kostiju radi odgonetanja starih nerešenih slučajeva
Belgijski naučnik sarađuje sa federalnom policijom u cilju stvaranja mirisa koji imitira miris osušenih ljudskih kostiju da bi pomogao psima tragačima da pronađu davno izgubljene ostatke.
Kleman Merten je već izolovao miris ljudskog mesa koje se raspada, a koji se sad koristi za obuku pasa.
Međutim, kad meko tkivo nestane, molekuli mirisa kostiju postaju znatno malobrojniji. Kosti takođe imaju drugačiji miris sa protokom vremena. Skeletni ostaci su i porozni, tako da apsorbuju mirise iz okolne sredine.
Kad su u pitanju nerešeni slučajevi, postojao je problem. Naši psi nisu mogli da pronađu osušene kosti, kažu u centru za obuku policijskih pasa.
Inspektor i njegov pas su demonstrirali deo obuke putem mirisa leša. Inspektor je sakrio neka tkiva između građevinskih blokova i obeležio samo nekoliko. Pas je lajao kad je otkrio miris.
Miris smrti je jedno od tri sredstva koja koristimo tokom osnovne obuke pasa tragača za ljudskim ostacima, kažu u centru za obuku. Psima koji tragaju za leševima potrebno je oko 1.000 sati obuke i država ima samo četiri u svakom trenutku.
Marten koristi različite uzorke osušenih kostiju da bi došao do mirisa, uključujući kosti neidentifikovanog čoveka pronađenog u koferu, koje se drže u staklenom cilindru kako bi se molekuli raširili po zatvorenom prostoru i bili ekstrahovani.
„Kao prilikom pravljenja parfema, mešaju se različiti mirisi“, kaže on.
(Telegraf Nauka/Reuters)
Video: Svečana dodela priznanja projektima građanskih naučnih istraživanja
Nauka Telegraf zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.