Naučnici upozoravaju da je nova prevara pomoću koje atletičari trče brže i duže potpuno neprimetna
Skandali zbog dopinga decenijama opterećuju vrhunski sport. Međutim, zvanično se prvi put istražuje novi oblik prevare koja omogućava atletičarima da trče brže i duže – i ne može se detektovati.
Transplantacija mitohondrija, koja se trenutno koristi kao tretman za bebe sa srčanim defektima, privukla je pažnju sportskih takmičara. Stručnjaci smatraju da neki već koriste tu proceduru da bi stekli prednost.
Mitohondrije – često nazivane „elektrane“ – odgovorne su za proizvodnju najvećeg dela hemijske energije ćelije. Naučnici su nedavno pokazali da se mitohondrije mogu preneti iz jednog tipa mišića u drugi relativno lako, značajno povećavajući količinu energije koju ćelija proizvodi, a rezultat je povećanje izdržljivosti i snage.
Studija iz 2020. je pokazala da ubrizgavanje mitohondrija mlađih miševa starijim miševima čini da mogu da trče 50% duže i 50% brže.
Stručnjake najviše zabrinjava to što je procedura relativno laka – i što je mitohondrije skoro nemoguće detektovati pošto su ubrizgane.
Trenutni proces za decu sa srčanim defektima uključuje uzimanje tkiva iz drugog dela tela, prečišćavanje mitohondrija, i zatim ubrizgavanje u oblasti sa oštećenjem tkiva.
Profesor Džejms Mekali iz Bostonske dečje bolnice kaže da misli da ljudi već eksperimentišu sa tom procedurom kako bi poboljšali svoj učinak u takmičenjima.
„Stalno me zovu telefonom zbog toga. Lako je izvodljivo, a protokoli su na našem vebsajtu. To može mnogo pomoći ljudima, naročito u pogledu izdržljivosti. Bio bih iznenađen da već nije rađeno“, izjavio je on.
Eksperti iz Svetske antidoping agencije – zadužene za obezbeđivanje jednakih šansi u sportu – razmatraće pitanje transplantacije mitohondrija kasnije ovog meseca. Smatra se da je to prvi put da zvaničnici istražuju ovu temu.
Bilo je nekoliko vrlo poznatih slučajeva dopinga među sportistima, koji su koristili hemikalije poput steroida ili hormona radi unapređenja snage, izdržljivosti i oporavka.
Jedan od najvećih je bio biciklista Lens Armstrong, kome je oduzeto sedam uzastopnih šampionskih titula na Tur de Fransu zbog krvnog dopinga – povećanja količine kiseonika u krvi – kao i upotrebe steroida.
Više od 50 olimpijskih medalja je takođe oduzeto ruskim sportistima zbog sistematskog dopinga.
Transplantacija mitohondrija bi zahtevala relativno jednostavnu opremu i ekspertizu i dala bi koristi slične kao krvni doping, ali u potencijalno većem obimu.
(Telegraf Nauka/Daily Mail)