„Šta ako smo mi jedina inteligentna bića u galaksiji?“ Brajan Koks nastupio u Beogradu

Vreme čitanja: oko 2 min.

Britanski fizičar i rok zvezda nauke održao zanimljivo predavanje

Brajan Koks... Foto: PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia

„Život možda postoji ili je postojao na mnogim mestima u svemiru, ali moguće je da atomi koji misle - inteligentna bića - u našoj galaksiji postoje samo na Zemlji. Ako je to tačno, mi smo možda jedino ostrvo sa smislom u moru od 400 milijardi zvezda, a propast naše civilizacije eliminisala bi smisao iz ove galaksije.“

To je poručio Brajan Koks (Brian Cox), britanski fizičar, profesor fizike elementarnih čestica na Univerzitetu u Mančesteru i rok zvezda nauke, na predavanju koje je sinoć održao u prepunoj sali mts dvorane u Beogradu.

Njegov šou „Horizonti: Svemirska odiseja 21. veka“ („Horizons: A 21st Century Space Odyssey“), multimedijalni nastup u kome su prikazane najnovije i najneverovatnije fotografije kosmosa, oduševio je prisutne, koji su ga nagradili salvama aplauza. Tokom više od dva i po sata Koks je prisutnima pričao o tome kad je i kako nastao svemir, kako su naučnici to utvrdili, kako su se teorije o svemiru i odnosu protstor-vreme razvijale, šta su crne rupe, šta horizont događaja…

Govoreći o starosti svemira i naše planete, Koks je naglasio da je postoje dobri dokazi da život na Zemlji postoji već 3,8 milijardi godina.

- Naša planeta je stara oko četiri, četiri i po milijarde godina. To znači da je život na njoj, u geološkim terminima, nastao veoma brzo, čim je to bilo moguće. Ali to je jednoćelijski život. Ako govorimo o složenom životu, višećelijskim bićima, onda o njima nema dokaza starijih od milijardu godina, a u fosilnim ostacima i 650, 700 miliona godina. To znači da je bilo potrebno više od tri milijarde godina da od jednoćelijskih organizama stignemo do višećelijskih, a onda još pola milijarde godina da dođemo od višećelijskih organizama do civilizacije – poručio je Koks i dodao:

- To je veoma dug period. To ukazuje da jednoćelijski život možda nije redak, ali bića poput nas su ekstremno retka. Živimo u nasilnom svemiru, pa su šanse da ima još planeta koje su dovoljno stabilne toliko dugo, skoro četiri milijarde godina, da se na njima razvije civilizacija veoma male. Ako je to tačno, mi smo možda jedino ostrvo sa smislom u moru od 400 milijardi zvezda, a propast naše civilizacije eliminisala bi smisao iz ove galaksije.

(Telegraf Nauka)