Mumija stara 5.000 godina iskopana na nekadašnjoj deponiji otkriva ugled i moć žena u drevnoj civilizaciji
Arheolozi su otkrili izuzetno očuvanu mumiju žene iz visoke klase drevne civilizacije Karal (poznate i po imenima Norte Čiko civilizacija ili Karal-Supe civilizacija) u Peruu. Ova mumija nije pronađena uobičajenim putem, već u nekadašnjoj deponiji smeća, što izaziva dodatna pitanja o njenom statusu i okolnostima pokopa.
Iako je lokalitet u kojem je pronađena mumija – Aspero, nekada bio sveto mesto, tokom 1960-ih je postao deponija, da bi kasnije postao arheološki lokalitet 1990-ih. Ovaj pronalazak pruža ne samo fascinantne uvide u drevnu civilizaciju, već i dokaze da su žene, iako u manjini, mogle držati visoke društvene pozicije u društvu Karal, piše Popular mechanics.
Karal, koja je nastala oko 3.000. godine pre nove ere, bila je jedna od najstarijih i najvažnijih civilizacija u Južnoj Americi. Razvila se u dolini Supe, u Peruu, i bila je savremenik velikih civilizacija poput Mesopotamije, Egipta i Kine. Karal je bio centar napredne poljoprivrede, ali i važan ribolovački i trgovinski centar. Pored toga, imala je impresivnu arhitekturu, uključujući piramide, a njena najpoznatija struktura, piramida u Sakariji, može se meriti sa velikim piramidama u Egiptu.
Ova drevna civilizacija bila je izuzetno sofisticirana i razvijena, ali se nije susrela sa spoljnim uticajem do pada, oko 1.800. godine pre nove ere. Neki arheolozi spekulišu da su unutrašnji sukobi ili političke nestabilnosti mogli biti uzrok njenog opadanja. Iako nije pronađena evidencija o njenom osvajanju, civilizacija je misteriozno nestala.
Mumija žene koja je otkrivena prošle godine bila je verovatno deo elitne klase u društvu Karal. Iako su muškarci u društvu Karal uglavnom bili vladari, ovo otkriće otkriva da su žene, poput ove, mogle držati visoke društvene pozicije. Mumija je bila obavijena slojevima tkanine i pokrivačem od perli makava, a nosila je pokrivač od plavo-zlatnih perli koji je označavao njen visoki status.
Pokopana je sa luksuznim predmetima, među kojima su se nalazili kamen sa simbolima, tradicionalna korpa od prirodnog materijala, kao i kljun tukana – simbol statusa i prestiža. Međutim, ono što je zaista zapanjujuće kod ovog otkrića je izuzetno očuvano stanje mumije. Iako su u ovom regionu obično pronađeni samo skeletni ostaci, mumija ove žene je očuvana sa kožom, kosom i noktima, što je zaista izuzetno i retko. Preliminarna analiza pokazuje da je žena imala oko 152 cm i da je umrla u dobi od 20 do 35 godina, ali uzrok njene smrti još uvek nije poznat.
Ova mumija se pridružuje drugom poznatom otkriću, mumiji „Dami četiri tupusa“, još jedne ženske mumije iz visoke klase koja je pronađena u Karalu. Iako su od nje ostali samo skeletni ostaci, ona je bila pokopana sa luksuznim poklonima, uključujući broševe u obliku životinja, kao i impresivnu ogrlicu od školjki. Oba otkrića pokazuju da su žene, iako u manjoj meri, imale visoke pozicije u društvu Karal, a pokloni sa kojima su bile pokopane bili su od posebnog značaja.
Zanimljivo je da je, uprkos tome što je pripadala višoj društvenoj klasi, kostur „Dame četiri tupusa“ pokazivao znakove teškog fizičkog rada. To sugeriše da je čak i elitna klasa u Karalu morala obavljati fizički zahtevne zadatke, poput poljoprivrednih radova i ribolova, što je u suprotnosti sa stereotipima o aristokratama iz drevnih vremena koji su uživali u luksuzu bez potrebe za radom.
Iako je mumija iz Karala otkrivena pre nekoliko meseci, istraživanja o njenom životu i smrti još traju. Multidisciplinarni tim naučnika analizira razne aspekte njenog života, uključujući zdravlje, ishranu, poreklo i poreklo predmeta sa kojima je bila pokopana. Takođe, istražuju se veze ove žene sa drugim kulturama, jer su neki od predmeta u njenoj grobnici verovatno bili iz drugih regiona. Dalja istraživanja mogu pružiti više informacija o tome šta je izazvalo pad Karala i da li su žene, poput ove mumije, imale neki oblik političkog ili ekonomskog uticaja. Takođe, biće od velikog značaja da se istraže sve razlike u životima muškaraca i žena u ovoj civilizaciji i da se razjasni uloga koju su žene imale u društvenim i političkim strukturama.
Otkrivena mumija je jedan od najvažnijih arheoloških nalaza u poslednjim decenijama, jer ne samo da pruža uvid u drevni život, već i u važnost žena u društvima poput Karala. Ovaj pronalazak doprinosi razumevanju uloge žena u predkolumbovskoj Americi i pokazuje da, uprkos rodnim normama, žene su mogle imati značajnu ulogu u društvenim i političkim strukturama.
Kroz ove nalaze, naučnici nastoje rekonstruisati život u Karalu, otkrivajući kako su živeli, kako su se odnosili prema religiji, statusu i spoljnim uticajima, ali i kako su njihovi običaji oblikovali društvo i kulturu koje je bila utemeljena u velikim dostignućima.
Zanimljivo je da, uprkos tome što su predmeti pronađeni sa mumijom bili luksuzni, mnogi od njih su bili korišćeni svakodnevno. Ova činjenica sugeriše da je postojala veća povezanost između plemstva i običnog naroda nego što bi se moglo očekivati. Takođe, otkriće u deponiji smeća podseća nas na to kako se istorijski spomenici mogu sakriti na mestima koja se ne čine značajnim, ali koja s vremenom postaju ključni tragovi naše prošlosti.
(Telegraf Nauka / Popular mechanics)